
Digitalizace magnetofon. pásky
Digitalizace magnetofon. pásky - Délka záznamu
Odhad délky magnetofonového pásku
Uvedená tabulka Vám pomůže odhadnout přibližnou délku záznamu z průměru pásku na kotouči při standardní rychlosti 9,5cm/s. Skutečná délka záznamu je závislá na rychlosti natáčení, průměru vnitřního průřezu a druhu pásku.

Kotouče se dají přetáčet z obou stran. Mají většinou 4 stopy, to znamená, že mají na jedné straně 2 MONO stopy, nebo 1 STEREO stopu.
Druhy magnetofonové pásky
První prakticky použitelný páskový magnetofon byl předveden v Německu v roce 1935. Elektro-mechanický přístroj zachycuje informace na podlouhlý pás zmagnetovatelného materiálu, obvykle na speciální magnetofonové pásky. Nejčastěji je používán k záznamu zvuku. Šířka pásku : 8 mm.
Druhy kotoučů pro magnetofonové pásky
Kotouče (cívky) jsou vyráběny z různých materiálů, a to nejčastěji z plastu, plechu, dřeva nebo taky papíru. Šířka kotoučů je 10 - 12mm dle materiálu. Přehrávání na poškozeném kotouči může poškodit přehrávací zařízení i navinutý magnetický pásek.
Standardní průměry kotoučů pro magnetofonový pásek.
"malý kotouč" Ø 74mm
"střední kotouč" Ø 128mm
"velký kotouč" Ø 179mm
Mohou být i jiné velikosti, které nemají standardní rozměr. Jsou to většinou starší kotouče nebo vyrobené po domácku.
Standardní úprava magnetofonového pásku ZDARMA
Při digitalizaci jsou standardně a zdarma provedeny základní úpravy záznamu. Pokud byste o nějaké úpravy záznamu neměli zájem, prosím o informování o této skutečnosti v košíku v dalších informacích.
Střih záznamu
Předem je nutné ujasnit, co vlastně střih znamená. Střih je prováděn na digitalizovaném záznamu, tudíž váš pásek z magnetofonového pásku nijak nestřiháme ani nepoškozujeme. Automaticky provádíme pouze střih začátku a konce záznamu ZDARMA.
Rychlost záznamu
Existuje několik rychlostí přehrávání hudebních nosičů. Tato rychlost by měla být uvedena na používaném zařízení.
Standardní rychlost (nejběžněji používaná) je 9,5cm/s, popř. 19,05cm/s, kterou převádíme přímo. Ostatní uvedené rychlosti jsou násobky.
Obecně platí, čím rychleji nahraný záznam, tím vyšší kvalita a kratší doba.
Informace o převodu magnetofonového pásku
Zaslané kotouče s páskem vracíme po digitalizaci zpět k Vám, pokud neuvedete výslovně opak.
Digitalizujeme analogový záznam, 2 až 4 stop, mono i stereo.
Technologie digitalizace
Použití přehrávacího zařízení přes analogovo digitální převodník do PC.
Příprava magnetofonového pásku
Pro převod celého záznamu z kotouče musí být alespoň 30 cm zaváděcího pásku. Přetrhnutý i příliš poškozený pásek je nutné před převodem slepit. Magnetofonový pásek přetočíme v obou směrech a mechanicky pročistíme od hrubých nečistot.
Upozornění
Vyhrazujeme si právo nezpracovat silně poškozené nebo silně znečištěné magnetofonové pásky.
Skladování magnetofonové pásky
I po případné digitalizaci si pásky opět pečlivě uskladněte. O digitální záznam můžete z nějakého důvodu přijít - pak bude pásek jediná záloha. Výsledný záznam z digitalizace je vhodný pro běžné prohlížení a hlavně ušetření pásku, která se opakovaným přehráváním natahuje a dochází i k deformacím pásky.
Skladování magnetofonové pásky si vyžaduje spoustu podmínek a technického zabezpečení. Stručně bychom Vám chtěli nastínit zjednodušené podmínky pro skladování takových kazet v domácím prostředí.
Tma - postačí jakékoliv tmavé místo, kde nemá přístup hlavně sluneční svit.
Teplota - vyberte místo, kde je teplota konstantní. Velké tepelné rozdíly během krátké doby by mohl pásku poškodit. Ideální teplota pro skladování je pod bodem mrazu.
Vlhkost - opět platí, že vlhkost má být hlavně konstantní. Samozřejmě pro pásky je lepší prostředí více suché.
Větrání - při uskladnění by měli být magnetofonové pásky čisté, aby se během doby na páskách nezačala tvořit plíseň. Proto je lepší, alespoň z počátku skladování, kazety občas provětrat.
Čistota - souvisí s předchozím bodem. Magnetofonové pásky před uskladněním musí být čisté a proschlé. Následně je zabalíme do krabic tak, aby se na ně neprášilo, nebyly polity nebo jinak znečištěny.