Jak točit domácí video

Jak točit domácí video

Jak točit domácí video

Natáčení domácího videa může být zábavné a snadné, pokud víte, jak na to. Zde je několik kroků, které Vám mohou pomoci při natáčení domácího videa:

Než začnete natáčet, určete si téma svého videa. Může se jednat o cokoliv, co Vás baví, například cestování, vaření, zahradničení, hraní na hudební nástroj nebo jinou aktivitu.

Pokud nemáte k dispozici profesionální kameru, můžete použít kameru v mobilním telefonu nebo v kameře, která je součástí Vašeho notebooku nebo tabletu.

Zvolte vhodné prostředí, kde budete natáčet. Mělo by být dobře osvětlené a příjemné pro oko. Mějte také na paměti, že pozadí videa by mělo být jednoduché a nenarušené, aby se zaměření diváka soustředilo na Vás a na téma videa. Při natáčení dbejte na pár zásadních pravidel:

- Natáčejte krátké cca 5 až 10 vteřinové sekvence, aby záběry nepůsobily zdlouhavě. Důležité záběry mohou být i delší.

- Dejte si pozor při natáčení, abyste netočili proti slunci a v místnostech netočte proti oknu. Vždy se snažte mít zdroj světla nejlépe za sebou popř. vedle sebe.

- S kamerou nikoho nehledejte. Kameru vypněte, pohledem najděte co potřebujete, nastavte kameru a spusťte.

- Nikdy s kamerou rychle nepohybujte. Takový záznam je nejen rozmazaný, ale na diváka by mohla působit nepříjemně. Pokud už potřebujete točit pohledy, pak panoramu natáčejte plynule a pomalu.

- Natáčejte bez zbytečných nepodstatných míst, pokud nechcete zachytit i krajinu. Pokud se chcete zaměřit na určitou činnost, nebojte se jít i do detailu.

- Nezapomeňte na zlatý řez

Použijte stativ pro kameru, aby se zabránilo třesu a neklidu během natáčení. Pokud nemáte stativ, můžete použít stabilizátor nebo si kameru opřít o pevný předmět, jako je stůl nebo stojan.

Zvolte správný úhel záběru pro každou scénu videa. Pokud natáčíte vaření, můžete například použít nadhled nebo blízký záběr. Pokud natáčíte cestování, zvolte záběry z různých úhlů, aby se divák mohl cítit jako součást Vaší cesty.

Mluvte pomalu a srozumitelně, aby bylo Vaše sdělení srozumitelné. Pokud hovoříte příliš rychle nebo nesrozumitelně, divák by mohl ztratit zájem o Vaše video.

Kvalitní zvuk je důležitý pro každé video. Zkontrolujte, zda je zvuk z Vaší kamery dostatečně hlasitý a jasný. Pokud ne, můžete použít externí mikrofon, aby byl zvuk lepší.

Jak fotit

Jak fotit

Jak fotit

Fotografování je umění a dovednost, která vyžaduje několik základních znalostí a praktických dovedností. Zde je několik tipů, jak fotit:

Osvětlení je klíčovým faktorem pro úspěšné fotografování. Pokud fotíte v interiéru, zvolte místnost s dostatkem přirozeného světla nebo zvažte použití lamp nebo jiného umělého osvětlení. Pokud fotíte venku, zvažte čas dne a sluneční světlo.

Pokud máte digitální fotoaparát, zvolte správný režim pro danou situaci, nebo se naučte, jak nastavit expoziční čas, clonu a citlivost ISO ručně. Pokud používáte mobilní telefon, zvažte použití aplikace na úpravu expozice, ISO a dalších parametrů.

Pozadí je důležité pro celkovou estetiku fotografie. Zvolte pozadí, které bude pomáhat zdůraznit hlavní objekt a vytvořit zajímavý vizuální efekt.

Rozmístění objektu na fotografii může ovlivnit celkový dojem z obrazu. Experimentujte s různými pozicemi a úhly, aby se vám podařilo zachytit tu správnou atmosféru.

Kompozice je umění uspořádání věcí na fotografii tak, aby vytvořily estetický celek. Zvažte rozložení objektů na fotografii, pravidlo třetin, symetrii a další prvky, které vám pomohou vytvořit silný obraz.

Praxe dělá mistra, a to platí i pro fotografování. Čím více fotíte, tím více zkušeností získáte a tím větší šance máte na vytvoření dokonalého snímku.

Pořízené fotografie lze vylepšit pomocí různých úprav. Zvažte použití aplikace nebo software na úpravu expozice, kontrastu, stínu, saturace a dalších parametrů.

Sledování práce jiných fotografů vám může poskytnout inspiraci a nové nápady pro vaše vlastní fotografie.

Pamatujte, že fotografování je zábava a experimentování

Výměna gumiček Meolux 2

Výměna gumiček Meolux 2

Návod na výměnu gumiček v promítačce Meolux 2

• 1

Otočte promítačku Meolux 2 zadní části k sobě. Odmontujte šroub na obrázku označený šipkou a tahem k sobě odstraňte zadní kryt.

Krok 1

• 2

Máte-li ještě nějakou starou gumičku v promítačce, pak ji odstraňte. Promítačka Meolux 2 má dvě gumičky. První vede od motoru a druhá vede ke kotouči přes tři řemenice. Podle materiálů staré gumičky buď změknou a jsou jak plastelína nebo naopak ztvrdnou a lámou se. Pokud je gumička pouze vytahaná, pak ji sundejte z řemenic. Nejdříve sundejte delší gumičku, která je vpravo nahoře na třech řemenicích. V každém případě musíte, po odstranění gumiček, řemenice dobře vyčistit od případných nečistot a následně odmastit nejlépe nějakým vhodným prostředkem.

Krok 2

• 3

Nyní si vezměte nové gumičky, konkrétně tu malou ze dvou (na motor) a natáhněte ji z pravé strany na řemenici znázorněnou na obrázku. Tady je nutné znát, v jaké frekvenci byl natočen Váš celuloidový film. Na levou stranu řemenice nasaďte gumičku v případě, že frekvence filmu je 25 snímků / vteřinu a na střed pak filmy s frekvencí 18 snímků / vteřinu.

Krok 3

• 4

Následně natáhněte tutéž malou gumičku na dolní řemenici, která je přichycena k motoru promítačky viz obrázek.

Krok 4

• 5

Zbylá delší gumička slouží pro navíjení kotouče. Nasazovat ji začneme opět na stejné řemenici zprava tentokrát na pravou stranu, kde je řemenice o poznání menší viz obrázek.

Krok 5

• 6

Dlouhou gumičku zvedneme směrem nahoru a překlopíme ji přes řemenice, která je nad ní tak, aby se nekřížila - viz obrázek.

Krok 6

• 7

Nakonec tuto gumičku natáhneme na řemenici vpravo za zdrojem - viz obrázek. Tady je důležité, aby gumička blíže vám byla na řemenici z vrchu a zadní část ze spodu.

Krok 7

• 8

Nyní máte obě gumičky nasazené a promítačka by se měla rozběhnout. Po těch letech utrpěla také mechanika a hlavně vyschla plsť, která maže vačku posunu filmu v promítačce. Zde je třeba minimálně napustit plsť (zelená) vhodným mazacím olejem.

Krok 8

• 9

Pokud promítačka již rozhýbala posun filmu i osu pro návin kotoučů a zároveň již není slyšet vrzání a skřípání, můžete zahájit složení promítačky. Tady můžete postupovat zpětně podle kroků 1 a namontovat zadní kryt promítačky.

Výměna gumiček Meos Duo

Výměna gumiček Meos Duo

Návod na výměnu gumiček v promítačce Meos Duo

• 1

Otočte promítačku Meos Duo zadní části k sobě. Odmontujte dva šrouby na obrázku označené šipkou a odstraňte zadní kryt.

Krok 1

• 2

Otočte promítačku čelem k sobě a následně položte na zadní část. Nyní můžete na spodní části promítačky odmontovat šroub, který drží přední kryt. Odklopte ho spodem a vysuňte nahoru přes ovládací knoflíky.

Krok 2

• 3

Nyní je nutné pro výměnu gumiček odstranit kryt lopatek ventilátoru. Ten drží dva šroubky umístěné z přední strany promítačky, jak je zobrazeno. K šroubkům není jednoduché se dostat, ale je to lepší než rozebírat celou mechaniku, která částečně zabraňuje k pohodlnému odšroubování. Na snímku je detail pro lepší identifikaci dvou šroubků.

Krok 3

• 4

Pokud jste šroubky odšroubovali, otočte promítačku zadní části k sobě a pootočte kryt lopatek podle šipek (horní části zatlačit a dolní potáhnout) asi o čtvrt otáčky a vytáhněte kryt ventilátoru.

Krok 4

• 5

Máte-li ještě nějakou starou gumičku v promítačce (motor/mechanika), pak ji odstraňte. Podle materiálů staré gumičky buď změknou a jsou jak plastelína nebo naopak ztvrdnou a lámou se. Pokud je gumička pouze vytahaná, pak ji sundejte z řemenic a následně přetáhněte přes lopatky ventilátoru. V každém případě musíte řemenice dobře vyčistit od případných nečistot a následně odmastit nejlépe nějakým vhodným prostředkem.

Krok 5

• 6

Nyní odstraňte i dvě gumičky (mechanika/kotouč) nejdříve z dolních řemenic. Řemenice musíte rovněž dobře vyčistit a odmastit.

Krok 6

• 7

Horní část plastové krytky ze zadní části uchopte pod madlem a potáhněte. Je pouze zaklapnutá a stejně tak se i následně vrací - pouze zaklapnout.

Krok 7

Z levé i pravé řemenice vedoucí k navíjecím kotoučům nakonec odstraňte obě gumičky. Tady dbejte na to, aby část gumičky přivrácená k madlu promítačky byla protáhlá mezi brzdící kolečko a brzdící lopatku. I zde musíte řemenice dobře vyčistit a odmastit.

Krok 7

• 8

Nyní si vezměte nové gumičky, konkrétně tu malou ze tří (na motor) a natáhněte přes lopatky ventilátoru až k řemenici motoru.

Krok 8

• 9

Na druhou / spodní řemenici natáhněte malou gumičku motoru nejdříve z pohledu přední části promítačky viz levá část obrázku. Tam gumičku přidržte prstem levé ruky a prstem pravé ruky následně natáhněte gumičku v zadní části promítačky na dolní řemenici viz pravá část obrázku.

Krok 9

• 10

Vezměte dvě zbylé dlouhé gumičky ze sady koupených gumiček, které patří k pohonu z mechaniky na horní kotouče. Obě nasaďte do spodních řemenic.

Krok 10

• 11

Část obou gumiček přivrácené k madlu promítačky protáhněte mezi brzdící kolečko a brzdící lopatku. Nyní stačí gumičku natáhnout na horní řemenici.

Krok 11

• 12

Po nasazení pravé velké gumičky ke kotouči dejte pozor na přesunutí gumičky do malé bílé plastové řemenice. Tu samozřejmě musíte rovněž dobře vyčistit a odmastit.

Krok 12

• 13

Nyní máte všechny tři gumičky nasazené a promítačka by se měla rozběhnout. Po těch letech utrpěla také mechanika a hlavně vyschla plsť, která maže vačku posunu filmu v promítačce. Zde je třeba minimálně napustit plsť vhodným mazacím olejem.

Krok 13

• 14

Pokud promítačka již rozhýbala posun filmu i obě osy pro návin kotoučů a zároveň již není slyšet vrzání a skřípání, můžete zahájit složení promítačky. Tady můžete postupovat zpětně podle kroků 4, 3 - nasazení krytu lopatek a kroků 2, 1 - namontování zadního a předního krytu promítačky.

Obsluha AM 8

Obsluha AM 8

Návod, obsluha promítacího stroje AM8

(Katalog. č. 85106) pro film 8 mm meopta

» Technické údaje o konstrukci a provozu

AM 8 je promítací stroj pro film 8 mm. Na Čepy cívek promítacího stroje lze nasadit všechny velikosti cívek až do 120 m délky filmu. Mechanismus pro automatické zakládání filmu značně zjednodušuje a zrychluje obsluhu při promítání. Tím zkracuje přestávky mezi promítáním jednotlivých filmů na minimum. Současně nastavuje smyčku filmu naprosto přesně na požadovanou velikost a zaručuje, že i při porušené perforaci nedojde k dalšímu poškození filmu. Nově řešený transportní mechanismus snižuje opotřebení filmu.

Promítací stroj AM 8 má obrazovou frekvenci 16 a 24 obr./vt. Zpětné převíjení filmu je velmi rychlé pomocí ocelového lanka. Tichý chod stroje zpříjemňuje promítání a umožňuje promítat filmy i se zvukovým doprovodem. K tomu účelu je stroj vybaven zařízením pro připojení synchronizačního přístroje SM 8 pro synchronizaci s libovolným páskovým magnetofonem* ) s rychlostí pásku 9,5 cm/vt. Promítací stroj AM 8 smíme připojit pouze na síť střídavého proudu kmitočtu 50 c/vt. Síťové napětí můžeme přepínat vestavěným voličem napětí na hodnoty 110, 125, 160, 220 a 240 V. Maximální příkon stroje je 100 W. Pohon je proveden asynchronním elektromotorkem, takže rychlost promítání nekolísá a pouze mechanicky změnit obrazovou frekvenci buď na 16 obr./vt. nebo na 24 obr./vt.

Promítací stroj AM 8 je vybaven speciální nízkovoltovou zrcadlovou žárovkou 8V/50 W, která spolu s promítacím objektivem PO 1,5/20 mm dává dokonale prosvětlený obraz až do šířky 2,5 m i pro barevný film. Promítací stroj AM 8 konstrukcí a provedením odpovídá všem požadavkům náročného promítání — stroj je možno velmi rychle připravit k použití, svými rozměry a váhou je skladný a pohodlně přenosný a svým výkonem se hodí jak pro domácí promítání, tak i pro klubovní účely.

» K promítacímu stroji AM 8 je normálně dodáváno toto příslušenství

1 přívodní šňůra se síťovou zástrčkou
1 štětec tvrdý pro čištění filmové dráhy a okénka
1 štětec měkký pro čištění objektivu
1 šroubovák
1 olejnička
2 síťové pojistky 1 A
2 síťové pojistky 1,5 A
2 gumové řemínky
1 utěrka
1 návod k použití
1 záruční list

» 1. Příprava stroje k promítání

Stroj je normálně pro přenášení uzavřen odnímatelným víkem (I—1), které je opatřeno nápisem AM 8. Víko sejmeme nejpohodlněji tak, že levou rukou přidržíme stroj za držadlo (I—2) a dvěma prsty pravé ruky uchopíme spodek víka (l), abychom zachytili závěr víka (II—3). Pohybem spodku víka k sobě se uvolní závěr ze záchytné pružiny a víko lehce vysuneme vpřed a nahoru. Tím se nám zpřístupní všechny ovládací elementy stroje. Držadlo stroje (l—2), které slouží zároveň jako rameno odvíjecí cívky, je nutno odjistit a vyklopit nahoru. Uchopíme levou stranu držadla tak, abychom jeden prst vsunuli dovnitř. Stlačením rýhované pojistky (III—4) se uvolni držadlo ze závěsu, takže levou stranu držadla lze vyklopit nahoru. Držadlo vyklopíme, až se ve vyklopené poloze zajistí druhou rýhovanou pojistkou (IV—5) umístěnou v pravé straně držadla u otočného čepu. Tím je stroj připraven pro nasunutí jak odvíjecí cívky, jejíž Čep (IV—6) je umístěn na vyklopeném konci držadla, tak i k nasunutí navíjecí cívky na čep (V—7).

Pozor, před další manipulací se strojem nejdříve přezkoušíme, zdali souhlasí napěti v naši elektrické síti s ukazatelem na voliči napětí (V—8) a zdali máme ve stroji správnou pojistku (V—9). Stroj je z výrobního závodu nastaven na napětí 240 V a osazen pojistkou 1 A/220 V. Nesouhlasí-li tyto hodnoty, nutno volič napětí přepnout a vyměnit pojistku. Volič napětí je přikryt krytkou (V—10). Po uvolnění upevňovacího šroubu (V—11) krytku sejmeme, dvěma prsty ve výřezech uchopíme kotouč voliče (VI—12), případně si při tom pomůžeme šroubovákem, a pohybem k sobě jej vytáhneme. Kotouč znovu nasuneme tak, aby hodnota napěti sítě byla čitelná v otvoru připevněného štítku (V—10). Konečně uchopíme vyčnívající ocelové lanko (XII—34) a povytáhneme je ze stroje.

Výměnu pojistky (V—9) provedeme vyšroubováním její krytky z izolačního materiálu a nasunutím potřebné pojistkové vložky. Máme-li provedenou tuto kontrolu, resp. výměnu, můžeme nasunout do otvoru (V—13) v zadní části stroje označeného znakem přívodní šňůru (VII—14) a zástrčku přívodní šňůry vsunout do zásuvky elektrické sítě.

Zmáčknutím levého vypínače (V—15) pod znakem „M” rozběhne se motor a tím celý mechanismus stroje. V případě, že se mechanismus stroje nerozběhl, pootočíme točítkem (IX—24) ve směru hodinových ručiček. Zmáčknutím pravého vypínače (V—16) pod znakem žárovky rozsvítí se žárovka. Máme-li takto uveden stroj do chodu, nastavíme jej do vhodné vzdálenosti od promítací stěny. Uchopením páčky objektivu (VIII—17) a jeho pootočením nahoru nebo dolů zaostříme obraz filmového okénka na promítací stěně. Zpravidla stroj nebude výškově správně nastaven tak, aby promítaný obraz dopadal na připravenou promítací stěnu. Změnou sklonu stroje nastavíme obraz na určené místo.

Provedeme to otáčením točítka (I—18), které vysunuje podpěru v přední spodní části stroje. Vysunutí podpěry takový sklon stroje, při němž ještě nedochází ke znatelnému zkreslení obrazu. Nestačí-li maximální vysunutí, nedoporučujeme podkládat jen přední podpěru, ale celý stroj umístit do vyšší polohy. Zbývá ještě nastavení obrazové frekvence. Jak bylo dříve uvedeno, můžeme promítat frekvenci 16 obr./vt. nebo 24 obr./vt. Frekvenci 16 obr./vt. Použijeme zpravidla pro filmy, které jsme sami snímali. Frekvenci 24 obr./vt: naopak použijeme u filmů vypůjčených nebo zakoupených, které byly vyrobeny jako kopie profesionálních 35 i 16 mm filmů. Změnu obrazové frekvence provedeme za chodu stroje překlopením páčky (V—19) až na doraz.

Zastavení stroje provedeme zmáčknutím obou vypínačů na straně pod znaky „STOP“.

Máme-li takto stroj připraven, můžeme založit film.

Ještě několik slov pro Vás důležitých.

Promítací stroj AM 8, který je nyní Vaším novým spolupracovníkem a přítelem, má speciální vysocevýkonnou promítací žárovku zcela nové koncepce. Je to světová novinka vynikajících vlastností, která ovšem klade samozřejmě, avšak přece jen zvýšené nároky.

Přestože její příkon 50 W je nepatrný, dává s Vaším projektorem mohutný světelný tok 60 Lm, tedy o 20 Lm vyšší, než byl dosud běžně dosažen u promítacích strojů se žárovkami 10krát většího příkonu (500 W) se stejnou průměrnou životností. Aby však byly tyto dobré vlastnosti plně využity, je bezpodmínečně nutné dodržovat předepsané napětí. Proto také nesmí napětí sítě překročit hodnotu uvedenou na voliči napětí promítacího stroje. Zvýšené napětí sítě vždy — více či méně — zkracuje životnost žárovky. Tak je tomu i při přechodném nebo kolísavém zvýšení síťového napětí.

Při takových provozních podmínkách je proto výhodné použit stabilizátoru napětí, a to stejného typu, jaký se s výhodou používá z téhož důvodu u televizních přijímačů.

V místech, kde dochází převážně ke zvýšení napětí, nebo kde je zvýšení trvalého rázu, bude výhodné nastavit volič napětí promítacího stroje na vyšší hodnotu. Např. u sítě pro napětí 220 V přepojit na hodnotu 240 V apod. Tím se dosáhne i za přepětí elektrovodné sítě předepsané životnosti a správného světelného toku žárovky i stroje. Při promítání s takto přepojeným strojem v místech, kde napěti nepřesáhne správnou hodnotu, se naopak životnost žárovky ještě mnohonásobně zvýší. Je ovšem samozřejmé, že pak světelný tok stroje poněkud klesne. V uvedeném případě na hodnotu asi 45 Lm, což je ovšem pro dobré promítání plně vyhovující.

Z toho je zřejmé, že je při běžném promítání vždy výhodné nastavit volič napětí promítacího stroje na hodnotu poněkud vyšší, což přináší ještě další výhodu v tom, že tak nedochází k únavě zraku diváků z přesvětleného obrazu.

» 2. Založeni filmu

Díky mechanismu pro samočinné zakládání filmu je tento úkol velmi rychlý a snadný. Odpadá zdlouhavé navlékání do ozubených válečků, tvoření smyček a zakládání do vodítka. Všechny tyto úkony provede mechanismus stroje samočinně.

Plnou cívku nasadíme na Čep vyklopeného držadla (IV—6) tak, aby se film odvíjel ve směru pohybu hodinových ručiček (IX). Cívku proti vypadnutí zajistíme sklopením pojistky (IX—20) na vyčnívajícím konci čepu a odvineme asi 20 cm filmu. Pro založení je nutné, aby začátek filmu byl pokud možno rovný a nebyl roztřepen ani příliš ohnut. Je-li takový, zastřihneme konec nůžkami. Při troše zkušenosti zjistíme, že ani toto není nutné, a že založení bude naprosto správně provedeno i při nedokonalém začátku filmového pásu. Před vlastním zakládáním uzamkneme mechanismus samočinného zakládání. Uzamknutí provedeme tak, že páčku (IX—21) zatlačíme směrem k promítací stěně, až na doraz. Nyní uchopíme začátek odvinutého filmového pásu a položíme jej do vybrání páčky (IX—22) tak, aby se dotýkal ozubeného válečku (IX—23). Volnou rukou otočíme ve směru hodinových ručiček točítkem (IX—24), kterým je zároveň protáčen celý mechanismus promítacího stroje. Otáčením tohoto točítka se otáčí také ozubený váleček. Film položený do vybrání páčky (IX—22) nyní posuneme tak, aby se alespoň 2 zuby ozubeného válečku navlékly do perforačních otvorů filmů. Máme-li takto film nasunut, zmáčkneme tlačítko (V—15) na straně označené „M”. Rozběhnutím mechanismu je film zuby ozubeného válečku vsouván mezi vodítka mechanismu samočinného zakládání (IX—25) a dále do filmového vodítka (X—26) až k drapáku.

V krátkém zlomku vteřiny po zmáčknutí tlačítka (V—15) uslyšíme cvaknutí, které nás upozorní, že film je správně založen. Páčka (IX—21) se přitom vrátila do původní polohy a obě vodítka (IX—25) nyní tvoři mezeru, ve které volně kmitá smyčka filmu. Film proběhnuvší filmovým vodítkem (X—26) je dále veden spodním vodítkem (X—27) pod krytem lampové skříně (X—28) a současně opásává váleček (X—29). Stroj zastavíme zmáčknutím tlačítka (V—15) na straně označené „STOP” tehdy, když délka volného začátku filmu stačí pro navlečení do prázdné navíjecí cívky. Prázdnou cívku navlékneme na čep navíjecí cívky (V—7) a zajistíme pojistkou proti vypadnutí (X—30). Vzhledem k tomu, že pojistka tvoří zároveň také spojku, je nutno ji při promítání otočit tak, aby písmeno „R” nebylo vně! Pojistka musí zapadnout do zářezu v čepu, na němž je nasazena cívka. Založení filmu je znázorněno na obr. XIII. Nyní můžeme znovu spustit stroj zmáčknutím tlačítka na straně označené „M” a zmáčknutím druhého tlačítka, označeného znakem žárovky, rozsvítí se žárovka. Po objevení se prvních obrazů na promítací stěně zaostříme obraz natáčením objektivu páčkou (VIII—17).

Bude-li obraz výškově přesazen vůči výřezu obrazového okénka, pootočíme páčkou výškového nastavení (X—31), až se obraz správně umístí. Pohybu páčky směrem dolů odpovídá také posuv obrazu směrem dolů a opačně.

Pro navíjení filmu nedoporučujeme používat cívek, jež mají zkřivená čela, jejichž mezera pro film mění svoji šířku. Taková cívka nejenže poškozuje film, ale může způsobovat také chybné navíjení. Přesto však je i na tuto obtíž pamatováno tím, že čep navíjecí cívky je úmyslně vysunut stranou, takže film má možnost se správně navíjet i do částečně zdeformované cívky.

Jak snadno zjistíme po prvních zkušenostech, je správné založení filmu provedeno během několika vteřin. Když si správné nacvičíme zakládání filmu způsobem jak bylo vysvětleno v předcházejících odstavcích, můžeme je provádět ještě rychleji a snadněji i při spuštěném stroji. Zakládání provedeme tak, že lehounce přitlačujeme film ve vybrání páčky (VIII—22) a vsunujeme jej pomalu pod otáčející se ozubený váleček (VIII—23), až zuby zachytnou film za perforační otvory. Film rychle pustíme a správné založení je provedeno ve zlomku vteřiny. Další úkony provedeme tak, jak bylo uvedeno výše.

» 3. Promítání

Nemáme-li naprosto bezvadný film, může se stát, že porušená perforace způsobí závadu. Aby nedošlo k dalšímu poškození filmu a abychom byli zároveň upozorněni na místo, kde je porušená perforace, ozve se při takové závadě klepání způsobené narážením smyčky filmu na vodítko mechanismu samočinného zakládání a zároveň obraz na promítací ploše se stane neklidným. V tom případě rychlým stiskem páčky (IX—21) až na doraz směrem k promítací stěně mechanismus pro samočinné zakládání uzamkneme. Uzavření trvá krátký zlomek vteřiny, neboť v následujícím okamžiku probíhající film znovu mechanismus samočinného zakládáni odemkne, aniž by se film poškodil a filmový pás normálně probíhá dál.

Neopomeneme si ovšem poznačit porušené místo na perforaci. Stačí vložit do navíjecí cívky ústřižek papíru, abychom poškozenou perforaci snadno našli.

Chceme-li promítání dříve ukončit, nutno vysunutí filmu z podávacího mechanismu provést následovně: nejprve si ověříme na točítku (IX—24), zda jeho značka souhlasí s označením na tělese stroje; to proto, aby při vyjímání filmového vodítka nedošlo k poškození drapáku. Tato poloha nám zároveň zaručí snadné rozběhnuti stroje.

Nyní uvolníme vyjímatelné filmové vodítko (XII—26) tak, že jeho vyčnívající část sklopíme k víku lampy a pohybem k sobě vysuneme úplně ven (obr. XII).

Není-li mechanismus samočinného zakládání odemčen, stlačíme rýhovaný výstupek na spodní přítlačce (XII—32) mechanismu samočinného zakládání a mechanismus odemkneme. Stlačením páčky (XI) směrem dolů až na doraz uvolníme film na ozubeném válečku, uchopíme film nad páčkou a vysuneme jej směrem k sobě právě tak, jako ve spodní části z vodítka (XIV). Chceme-li naopak film navinutý na obou cívkách v libovolném místě opět založit, vsuneme jej nejprve pod ozubený váleček; po stlačení páčky (IX—22) dále do mezery vodítka (X—27) a páčkou (IX—21) mechanismus samočinného zakládání uzamkneme. Naposled vložíme filmové vodítko (XII—26) tak, aby jeho výstupky (XII—33) správně zapadly do protilehlých mezer.

» 4. Zpětné převíjení filmu

Po skončení promítáni vsuneme konec filmu do příslušné mezery na prázdné cívce. Uchopíme jej tedy pod cívkou a zaklesneme do prázdné odvíjecí cívky. Pro zpětné převíjeni filmu nasadíme ocelové lanko (XII—34) na kladičku umístěnou na druhé straně čepu odvíjecí cívky (XV—35) tak, aby křížení odpovídalo poloze otvorů, jimiž ocelové lanko prochází. Prázdná odvíjecí cívka se musí točit proti směru pohybu hodinových ručiček. Pojistku na čepu navíjecí cívky (XVI—30) otočíme opačné, aby bylo vidět písmeno „R“. Spuštěním motoru a slabým brzděním plné cívky převineme film zpět. Po ukončení promítání a převinutí filmu se lanko zasune dovnitř stroje tak, že vyčnívající smyčku lanka vsuneme do některého z obou otvorů.

» 5. Uzavřeni stroje

Po sejmutí obou cívek čepů sklopíme nejdříve držadlo (IV—2). Sklopení se provede po zmáčknutí pojistky (IV—5) pravé straně držadla. Sklopené držadlo se samočinně uzamkne pojistkou (III—4). Při nasazováni víka nasuneme nejprve oba čípky ve víku do otvorů v tělese Stroje a pak přitlačením víka ve spodní části stroj uzavřeme.

» 6. Čištění a udržování stroje

Hlavni podmínkou dobré funkce stroje a jasného obrazu je čistota filmu. Jemný prach, který se usazuje na filmovém pásu, způsobuje nepříjemné tečky na obraze, při promítání škrábe film a je zanášen do promítacího mechanismu stroje. Z toho důvodu doporučujeme, aby bylo před každým promítáním očištěno zejména vyjímatelné filmové vodítko tvrdým štětcem, odstraněny hrubé nečistoty z obrazového okénka a utěrkou vyčištěno celé vodítko i jeho protilehlá část v tělese stroje. Nejlépe okénko vyčistíme, když jeho okraje několikrát objedeme kouskem dřeva např. párátkem nebo zápalkou. Také prach usazující se na objektivu zhoršuje kvalitu obrazu. Odstraníme jej nejlépe měkkým štětcem s ofouknutím. Objektiv lze vyjmout z držáku pohybem dopředu po překonání malého odporu. Objektiv je opatřen i na vnějších plochách odrazovými vrstvami. Proto nedoporučujeme příliš časté a intenzívní čištění.

Další Části podávacího mechanismu očistíme po sejmutí víka žárovky (X—28). Vyšroubováním upevňovacího šroubu libovolnou minci lze víko pohodlně sejmout. Tím se zároveň zpřístupní promítací žárovka a její držák. Žárovka je držena ve speciální objímce, z které ji uvolníme pootočením proti směru hodinových ručiček. Snadno se žárovka vyjme tak, že prsty levé ruky uchopíme vršek baňky a prsty pravé ruky baňku ve spodní části. Nasazování nové žárovky je podobné. Nasazením nové žárovky se ve většině případů nezhorší osvětlení obrazu. Kdyby zhoršeni přece jen nastalo, pak je to způsobeno tím, že nová žárovka není přesně umístěna v optické ose objektivu. Z toho důvodu je držák nastavitelný do správné polohy pomocí dvou šroubů (XVII—36, 37), které ovládají pohyb žárovky nahoru, dolů a napříč. Objímka, v níž je žárovka nasazena, je otočná v malých mezích kolem svislé osy. Správné seřízeni žárovky kontrolujeme tak, že pozorujeme obraz obrazového okénka na promítací stěně. Při správné seřízené žárovce musí být obraz stejnoměrně prosvětlen, tzn. že v žádném rohu ani u žádné strany nesmí být znatelný úbytek světla.

Ovládání držáku žárovky je možné i při zapnutém přívodu ze sítě, neboť žárovka je napájena proudem nízkého napěti 8 V. Přesto však doporučujeme seřizovat žárovku při vypnutém stroji, neboť je nebezpečí poranění běžící rotační závěrkou. Po výměně žárovky znovu nasadíme víko (X—28) a zajistíme mírným dotažením upevňovacího šroubu.

Konstrukce a provedení stroje prakticky nevyžaduje žádnou údržbu, Přesto však bylo pamatováno na snadný přístup ke všem funkčně důležitým částem stroje. Stačí uvolnit dva šrouby (II—38), které zároveň drží pružinu (II—39) zámku předního víka na spodní části stroje a ihned můžeme sejmout zadní víko (XVIII). Veškeré kluzné části jsou provedeny jako speciální samomazná ložiska.

Pro zvýšení životnosti doporučujeme kápnout po čase (asi po 20 hodinách provozu), trochu vazelínového oleje do obou hlavních ložisek, do mazacích otvorů motoru a do mazacího otvoru ložiska odvíjecí cívky. Mazací místa Jsou červené označena.

Zadní ložisko je možno šroubů (XIX—42) uvolnit a vytáhnout, čímž je zároveň umožněna případná výměna gumového řemínku nebo namazání tohoto ložiska. Před přitažením ložiska {roubem (XIX—42) nastavíme ložisko tak, aby červená značka na ložisku byla přibližné v úrovni šroubku (XIX—42). Nasunutí víka zpět provedeme podobné jako u předního vika nasazením čípků do horních otvorů a přitažením obou šroubů zespodu. Přitom musíme správně nastavit pružinu zámku odnímatelného víka (II—39).

Tím končíme popis konstrukce a návod k obsluze promítacího stroje AM 8. Všechny možnosti amatérského promítání tím však ještě nekonči. Ta tam je doba, kdy úzký 8mm film byl odkázán jen na slovní výklad nebo titulky. Dnešní vyspělá technika se uplatňuje i v této vaši zálibě a dává vám možnost doprovázet obraz filmu také zvukem. Promítací stroj AM 8 může být připojen k zařízení pro ozvučování filmů zvukovým záznamem nahraným na magnetofonu. Jaká je problematika snímání zvukového záznamu při promítání amatérských filmů? Úzký film nemůže pracovat takovými prostředky, jaké mají k dispozici profesionálové. Byly by nákladné a obsluha složitá. Naštěstí již bylo nalezeno vhodné řešení, které to umožňuje. Je to spolupráce promítacího stroje a magnetofonu. Využiti magnetofonu pro účely úzkého filmu je velmi vhodné, Dovoluje zvukový záznam nejen reprodukovat, ale také snímat, a je důležité, chybnou nahrávku beze ztrát opakovat.

Při ozvučováni úzkých filmů se pracuje tak, že k hotovému filmu. tj. vyvolanému, sestřihanému a slepenému se dodatečné pořizuje zvukový doprovod. Zvukový doprovod může obsahovat jak mluvený komentář nebo hudební kulisu, tak i mluvené slovo doprovázející pohyby úst herců u hraných filmů. Většina amatérů bude pořizovat zvukový doprovod prvních dvou případů. Při ozvučování se postupuje tak, že při současném promítání filmů si nahrávající sledováním scén nahrává na magnetofonový pásek zvukový doprovod, mluvené slovo nebo hudbu. Nahrávání by takto proběhlo bez technických obtíží. Při přehráváni bychom však zjistili, že zvukový doprovod během promítání nesouhlasí přesně s obrazem. Nahrávka by byla tudíž technicky chybná. Jak toto vyřešit?

Je nutno provést synchronizaci mezi obrazem promítaným promítacím strojem a zvukovým záznamem snímaným a posléze přehrávaným na magnetofonu. Tuto synchronizaci provádí synchronizační přístroj Meopta SM 8, který Si můžete později přikoupit a ozvučovat si svoje filmy úplně sami. K tomuto účelu je promítací stroj AM 8 opatřen elektrickou přípojkou (V—40), kterou se synchronizační přístroj SM 8 spojuje s promítacím strojem a dále je opatřen upevňovacím závitem v točítku (IX—41), do kterého se maticí připevní ohebná hřídel synchronizačního přístroje SM 8. Jaká je obsluha a činnost tohoto přístroje, o tom vás informuje návod k němu dodávaný.

Přejeme vám nakonec mnoho úspěchů ve vašem amatérském filmování i promítání a věříme, že oba přístroje jak AM 8, tak i SM 8 budou vašimi spolehlivými pomocníky.

UPOZORNĚNÍ: V důsledku stálého vývoje může se provedení přístroje v jednotlivých detailech lišit od vyobrazení, případně i textu návodu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

» Šířka a výška obrazu pří použití objektivu POLAR 1,3/20 nebo 1,6/25 z promítací vzdálenosti od 3 do 16 m

22

Obsluha Meolux 2

Obsluha Meolux 2

Návod, obsluha promítačky Meolux 2

Návod na universální projektor

MEOLUX 2 - typ č. 85114

Meolux 2 je přenosný, nezvukový promítací stroj pro promítání jednostranně perforovaných filmů jednoduché Šíře 8 mm. Pouhým přesunutím páčky vodítka do polohy označené S nebo N je umožněno promítání filmů super 8 nebo filmů normál 8 (standartních). Snadné zavedení počátku filmu do přístroje a jeho automatické zachycení na navíjecí cívce spolu s možností rychlého převíjení filmu vpřed i vzad přímo přes vodítko a tedy s možností opakovaného promítání nebo vyhledání scény na kterémkoliv místě filmu značně zrychluje, zjednodušuje a také zpříjemňuje obsluhu při promítání. Nově vyřešená filmová dráha a transportní mechanismus snižují opotřebení filmu a umožňují projekci filmů i s Částečně poškozenou perforací. Přístroj je určen především pro amatérské účely.

» Technické údaje

- Obrazová frekvence 18 obr/sec a 25 obr/sec.

- Posuv filmu je prováděn dvouzubým (rozvidleným) drapákem.

- Na souose uložené cívkové Čepy lze nasadit navíjecí i odvíjecí cívku do Ø 178 mm o kapacitě do 120 m filmu (nebo více dle tloušťky použité podložky).

- Zpětné převíjení je motorické. Film lze převíjet dvojím způsobem, a to buď přímo přes otevřené vodítko, nebo mimo ně.

- Optickou soustavu tvoří promítací objektiv Corrigon 1,3/20 v objímce 32,5 mm, tepelný filtr pouze pro klidovou projekci a převíjení a speciální nízkovoltová zrcadlová Žárovka 8 V/50 W.

- Pohon přístroje a napájení Žárovky je realizováno speciálním trafomotorem pro síťové napětí 220 V, 50 Hz.

- Chlazení přístroje je ventilátorem.

- Váha přístroje je cca 5 kg.

- Hlavní rozměry promítacího přístroje jsou cca mm.

» Příprava projektoru k promítání

a) Projektor postavíme na místo, odkud hodláme promítat a připojíme jej k Síti. POZOR! PROJEKTOR JE URCEN POUZE PRO EL. Sít 220 V/50 Hz.

b) Vypínač (I) ovládající motor zapneme do polohy označené I a tím uvedeme projektor do chodu.

c) Vypínač (I) ovládající žárovku zapneme rovněž do polohy I a tím rozsvítíme žárovku.

d) Pootáčením objektivu (3) zaostříme předběžně obraz obrazového okénka na promítací plátno. Výškově nastavíme obraz otáčením stavitelné nožky (4) umístěné v přední Části přístroje.

e) Pak přepneme oba vypínače (I) i (2) do polohy O.

f) Na čep pro navíjecí cívku (5) blíže ke stěně přístroje nasadíme samozakládací cívku (6) a zajistíme ji zámkem (7) proti vypadnutí.

g) Na Čep pro odvíjecí cívku (29) nasadíme redukci (8) v případě, jestliže budeme promítat film super 8. Pro film normál 8 není redukce potřeba. Pak nasadíme cívku s filmem a zajistíme ji na čepu překlopením pojistky (9).

h) Zkontrolujeme, zda je páčka vodítka (10) nastavena souhlasně s nasazeným filmem. Posuneme páčky vodítka (10) nahoru nebo dolů, nastavíme vodítko buď pro film super 8 (S) nebo film normál 8 (N).

ch) Filmy super a normál rozlišujeme dle obr. na obálce.

» Promítáni

a) Vypínačem (1) zapneme náhon projektoru.

b) Začátek filmu orientovaný dle obrázku na krytu lampové skříně (12) vedeme přes kladku (18), ke které přiklopíme páku (27) a pak zasuneme pod kladičku (II) do ústí krytu lampové skříně tak, až je film uchopen drapákem. Po snazší zasunuti filmu do přístroje je možno předem zmáčknout prostřední tlačítko (20), tím se otevře vodítko a film do vodítka snadněji zasuneme. Po puštění tlačítka je film transportován dále již automaticky.

c) Jakmile začne být film transportován drapákem, sém se zavede a zachytí až navíjecí cívku. V případě, Že film se z jakékoliv příčiny nezachytí na navíjecí cívku, pak začátek filmu zavedeme na navíjecí cívku ručně. (Projektor vypnut). Film po nasunutí mezi Čela cívky je cívkou sám zachycen a zaveden ke středu cívky. Pro lepší funkci automatického zavádění doporučujeme, a to především u filmů na tenkých polyesterových podložkách (super), nalepit na začátek filmu rovně sestřižený tuhý zaváděcí pás o délce cca 40 cm.

d) Vypínačem (2) zapneme projekční žárovku a obraz filmu počne být promítán na stěnu.

e) Otáčením objímky objektivu (3) obraz doostříme.

f) Bude-li obraz výškově přesazen vůči obrazovému okénku, otáčejme točítkem (13) až se obraz správně umístí.

g) Na počátku, v průběhu i na konci samotné projekce lze kdykoliv stlačením tlačítka (14) film rychle převíjet vpřed za účelem vyhledání správné scény, umístěné na kterémkoliv místě filmu, nebo převíjet vzad stlačením tlačítka (15) pro vrácení a znovu promítání určité scény a též pro úplné převinuti filmu zpět. Tlačítka jsou v dolních polohách automaticky zajištěna. Během převíjení filmu je otevřeno vodítko, drapák odsunut ze záběru a film běží přes otočné kladky, takže nedochází k jeho poškození.

h) Zvolená funkce rychlopřevíjení filmu vpřed nebo vzad se ruší stlačením prostředního tlačítka (20).

ch) Stlačením a přidržením páčky (16) v levé krajní poloze na doraz (směrem k cívce) je umožněno promítání jednotlivých obrázků (tzv. „STILL" projekce). Světelný výkon je při tom snížen proti normálnímu promítání zařazením tepelného filtru před promítané políčko filmu.

i) Případné uvolňování filmu na odvíjecí cívce je způsobeno buď deformací cívky, nebo Čerstvě navinutým filmem.

» Ukončeni projekce a převinuti filmu

a) V případě, Že chceme ukončit promítání v jeho průběhu nebo i na konci filmu, ale ještě v době, kdy konec filmu je na odvíjecí cívce, převineme film stlačením tlačítka (15). Předtím můžeme zhasnout Žárovku vypínačem (2).

b) Po převinutí filmu vrátíme tlačítko (15) do výchozí polohy stlačením prostředního tlačítka (20), vypneme projektor vypínačem sejmeme plnou cívku po odklopení pojistky (9) a pak samozakládací cívku navíjecí (6) po vysunutí zámku (7).

c) Může se stát, Že na konci promítání se konec filmu uvolní z odvíjecí cívky,

Pak převíjíme následovně:

1. Vypneme projektor vypínačem (1) a zhasneme žárovku vypínačem (2).

2. Zvedneme odklopnou páku (17) s kladkou (18) na doraz do vztyčené polohy.

3. Konec filmu převlékneme přes kladku (18) pod přídržkou (27) a uchytíme na navíjecí cívku.

4. Stiskneme tlačítko (15) a zapneme stroj vypínačem (1) do polohy I.

5. Požadujeme-li větší utažení filmu na cívce při zpětném převíjení přes vztyčenou odklopnou páku (17), je vhodné odvíjecí cívku mírně přidržovat rukou po dobu převíjení.

6. Po převinutí vypneme projektor vypínačem (I), sejmeme známým způsobem obě cívky, páku (17) sklopíme zpět do rukojeti a projektor odpojíme od sítě.

» UPOZORNĚNÍ

Počátky filmů nedoporučujeme pevně zakotvit na cívce. Film musí při promítání a převíjení volně opouštět cívku.

» Změna formátu promítaného filmu

a) Příprava projektoru pro promítání formátu super nebo normál sestává z pouhého přesunutí páčky (10) do příslušné polohy označené S nebo N.

b) Uložení cívky s filmem super na projektor předpokládá použití redukční vložky (8).

» Změna frekvence promítání

Projektor je ve výrobním závodě nastaven na frekvenci 18 obr/sec. Chceme-li promítat frekvencí 25 obr/sec postupujeme následovně:

a) Odpojíme projektor od sítě.

b) Po odšroubování šroubu krytu sejmeme zadní kryt (19) s projektoru,

c) Přemístíme řemínek (23) na volnou dvojici řemeniček dle obrázku.

d) Nasadíme opět zadní kryt (19) a zašroubujeme šroub zadního krytu.

POZORI Nepromítejte bez nasazeného zadního krytu — projektor není chlazen a také může dojít ke zranění obsluhy otočnou závěrkou.

» Čištění a udržováni projektoru

Hlavní podmínkou pro dobrý obraz je Čistota filmu, Jemný prach, který se usazuje na filmovém pásu způsobuje nepříjemné tečky a Čárky na obraze při promítání, škrábe film a je zanášen do podávacího mechanismu stroje. Také prach usazující se na objektivu zhoršuje kvalitu obrazu. Z toho důvodu doporučujeme vyčistit Čas od Času vodítko a objektiv.

» 1. Čištění vodítka

a) Sejmeme kryt lampové skříně (12).

b) Odsuneme dvouramennou péčku (21) do levé krajní polohy.

c) Vytáhneme celé vodítko (22) uchopením za páčku vodítka (10) z přístroje. Při vytahování vodítka mírně jej tlačíme směrem k držáku objektivu.

d) Vodítko rozevřeme a kluzné plochy vyčistíme vlasovým štětcem nebo hadříkem namočeným do benzinu. Vodítko má jednoduchý závěs, který dovoluje snadné rozložení na dvě Části a opětné složení.

e) Po vyčištění vložíme vodítko do přístroje při opětném držení páčky (21) v levé krajní poloze.

f) Nasadíme kryt lampové skříně (12).

Upozorněni: Při snímání krytu lampové skříně (12) vykloníme nejprve jeho horní část. Při nasazování nasadíme nejprve jeho spodní část na projektor a pak kryt nahoře přitlačíme.

» 2. Vyčištěni objektivu

Vyšroubujeme objektiv ven z přístroje a z obou vnějších ploch čoček odstraníme prach suchým vlasovým Štětcem. Jiné nečistoty odstraníme opatrně měkkým hadříkem.

» 3, Výměna a justáž žárovky

Jestliže při běžícím projektoru (vypínač (I) v poloze) a po zapnutí vypínače žárovky (2) do polohy, žárovka nesvítí, je spálená a musí se vyměnit.

a) Sejmeme kryt lampové skříně (12), pootočíme projekční žárovku proti směru hodinových ručiček a vyjmeme ji.

b) Nasadíme novou žárovku do patice, stlačíme ji a pak pootočíme. Nasazení nové žárovky ve většině případů nezhorší osvětlení obrazu.

c) Připojíme projektor k Síti, zapneme oba vypínače (1 a 2) a zaostříme obraz masky na promítací stěně (bez filmu).

d) Je-li méně prosvětlen pravý nebo levý okraj obrazu, dosáhneme rovnoměrného rozložení světla tím, Že povolíme šroubek (25) a žárovku pootočíme. Po nastavení Šroubek utáhneme.

e) Je-li méně prosvětlen horní nebo dolní okraj obrazu, dosáhneme rovnoměrného rozložení světla po povolení šroubků (26) mírným vykloněním ve směru Šipek. Po nastavení šroubky utáhneme.

» 4. Výměna pojistky a nasazeni nebo přemístěni hnacích řemínků

Jestliže po připojení projektoru k Síti a zapnutí vypínačů (I a 2) Žárovka svítí a projektor neběží, pak spadl nebo je přetržen některý ze dvou řemínků (23 a 24) a nutno jej nasadit nebo vyměnit. Jestliže ale projektor neběží ani Žárovka nesvítí, je spálená pojistka a nutno ji vyměnit. Před výměnou pojistky nebo řemínků bezpodmínečně odpojte projektor od elektrické sítě.

a) Při nasazování řemínků postupujeme následovně:

- odpojíme projektor od sítě;

- po odšroubování šroubu zadního krytu sejmeme zadní kryt (19) s projektoru ;

- nasadíme nebo přemístíme některý z řemínků. Správné nasazení řemínku (24) je znázorněno na schématu, který je uveden na zadním krytu (19);

- nasadíme a přišroubujeme zadní kryt.

b) Při výměně pojistky postupujeme následovně:

- odpojíme projektor od sítě;

- ve spodní Části projektoru vyšroubujeme hlavici a vyměníme trubičkovou pojistku o hodnotě 0.8 A;

- pak opět hlavici zašroubujeme.

Upozorněni: Dojde-li po výměně pojistky k jejímu novému poškození, je závada vážnějšího druhu a její odstranění je možné jenom v servisní opravně.

POZOR! Samomazná ložiska projektoru a motoru jsou nasycena speciálním olejem a nedoporučuje se je přimazávat. Jejich přimazání jiným Olejem může zhoršit, příp. zcela narušit chod projektoru.

» Úplnost projektoru

a) Vlastní promítací přistroj Meolux 2 s objektivem Corrigon 1,3/20, typ č. 80659 s promítací žárovkou 8 V/50 W, universálním vyjímatelným vodítkem a vestavěnou přívodní Šňůrou uložený ve speciálním obalu.

b) 1 samozakládací cívka super — 120 m — typ č. 87127.

c) 2 skleněné trubičkové pojistky A ČSN 354731.

d) 2 zámky samozakládací cívky.

e) 1 redukce cívky super.

f) Návod.

g) Záruční list.

Krok 1 Krok 2 Krok 3

Obsluha Meos

Obsluha Meos

Návod, obsluha promítacího přístroje MEOS

» Označení ovládacích prvků

1. Přední cívkový čep
2. Kryt žárovky
3. Symbol orientace filmu
4. Ústí filmové dráhy
5. Objímko objektivu
6. Páčka výškové regulace obrazu
7. Točítko výškové regulace přístroje
8. Páčka volby formátu (S 0 N)
9. Vypínač žárovky
10. Vypínač motoru
11. Tlačítko STOP
12. Tlačítko převíjení zpět
13. Tlačítko převíjení vpřed
14. Tlačítko zpomalené projekce
15. Zadní cívkový čep
16. Šrouby zadního krytu
17. Zadní kryt
18. Zásuvka síťového přívodu
19. Držák žárovky
20. Filmové vodítko
21. Držák vodítka
22. Filmová dráha
23. Šroub nosiče žárovky
24. Síťová pojistka – T 0.8 A/35 A/250V
25. Řemínek náhonu
26. Redukce cívkového čepu
27. Šroub krytu žárovky

» Technické údaje

1. Formát filmu 8 mm super a 8 mm normal - změna formátu přesunutím páčky.

2. Promítací objektiv CORRIGON dle volby 1,3/20 - 1,2/15 VARIO CORRIGON 1,4/15 - 25 mm

3. Kapacita cívek 120 m filmu (acetát. podl.) – samočinné zakládání na navíjecí cívku.

4. Halogenová žárovka 12 V/75 W se studeným zrcadlem.

5. Promítací frekvence 18 nebo 24 obr./sec - změna frekvence přeložením řemínku.

6. Zpomalená projekce 4,5 nebo 6 obr./sec.

7. Rychlopřevíjení filmu přes filmovou dráhu v obou směrech (zpět a vpřed) v průběhu projekce nebo přímo z cívky na cívku.

8. Statická projekce.

9. Napájecí napětí 220 V/50 Hz.

10. Rozměry přístroje 290 X 160 X 280 mm (d X š x v).

11. Hmotnost 5,6 kg.

» Návod k obsluze promítacího přístroje MEOS typ č. 851 180

Promítací přístroj MEOS je určen k promítání všech druhů filmů šíře 8 mm. Volba formátu se provádí přesunutím páčky na krytu žárovky.

Snadné zavedení začátku filmu do přístroje a jeho samočinné zachycení na navíjecí cívce ulehčuje obsluhu. Možnost rychlého převíjení filmu vpřed a vzad přes filmovou dráhu přístroje umožňuje okamžité opakování potřebného záběru nebo rychlé vyhledání požadovaného záběru. Zpomalené projekce 4,5 nebo 6 obr./sec bez kmitání světla poskytuje pohybovou analýzu kteréhokoliv záběru bez nutnosti předchozího nasnímání zvýšenou obrazovou frekvencí.

Přístroj je určen pro amatérské účely.

» Úplnost přístroje

1. Promítací přístroj MEOS s objektivem dle požadavkového listu, se žárovkou 12 V/75 W, universálním vyjímatelným vodítkem uloženým ve speciálním obalu.

2. 1 ks Síťový přívodní kabel

3. 1 ks Samozakládací cívka Ø 180 mm

4. 1 ks Redukce pro cívky Super

5. 2 ks Skleněná trub. pojistka T 0,8 A/35 A/250 V

6. Návod

7. Záruční list

» 1. Příprava projektoru k promítání

Projektor postavíme na místo, odkud hodláme promítat a připojíme k elektrorozvodné Síti. Zapnutím vypínače (A - 10) do polohy „I" uvedeme projektor do chodu, stejně tak vypínačem (A - 9) zapneme žárovku a projektor nasměrujeme na promítací plochu.

Točítkem výškové regulace (A - 7) umístíme obraz okeničky do potřebné výše, otáčením objímky objektivu (A - 5) okeničky zaostříme. Vypínače (A - 9) a (A - 10) vypneme.

UPOZORNĚNÍ: Při provozu projektoru nesmí být bráněno přístupu a odchodu vzduchu ventilačními otvory.

» 2. Změna promítací frekvence

Z výrobního závodu je projektor nastaven na frekvenci 18 obr./sec. Změnu promítací frekvence na 24 obr./sec. Provedeme ručním přeložením náhonového řemínku (F - 25) do sousedních drážek na obou řemeničkách.

Pro přeložení řemínku musíme sejmout zadní kryt přístroje (E — 17) vyšroubováním dvou šroubů (E - 16).

UPOZORNĚNÍ: Při jakékoliv manipulaci uvnitř projektoru nesmí být projektor připojen k elektrovodné Síti.

» 3. Nastavení formátu

Nastavení formátu pro promítání filmů super nebo normál sestává z pouhého přesunutí péčky (A - 8) do příslušné polohy označené S nebo N.

» 4. Založení a promítání filmu

Na zadní cívkový čep (A - 15) nasadíme prázdnou samozakládací cívku (dodanou s přístrojem).

Na přední cívkový čep (A - 1) nasadíme cívku s filmem tak, že perforační strana je orientovaná souhlasně se symbolem (A - 3) na horní ploše krytu žárovky (A - 2).

Nesouhlasí-li středový otvor cívky s cívkovým čepem (A - 1) nasadíme na cívkový Čep redukci (A - 26).

Páčku volby formátu (A - 8) nastavíme do souhlasné polohy s připraveným filmem (S nebo N).

Vypínačem (A - 10) uvedeme projektor do chodu a rovně zastřižený začátek filmu zavedeme do ústí filmové dráhy (A - 4) tak, až začne být podáván drapákem. Pro spolehlivý průchod projektorem nesmí být začátek filmu přehnutý nebo jinak tvarově deformovaný. Pro bezpečné zachycení začátku filmu na samozakládací cívce je výhodné, má-li film mírnou tvarovou paměť po navinutí no cívce.

Vypínačem (A - 9) zapneme promítací žárovku a doostříme promítaný obraz.

Správnou polohu obrazu v obrazovém okénku nastavíme pohybem páčky výškové regulace obrazu (A - 6). Páčkou pohybujeme nahoru nebo dolů.

» 5. Funkce tlačítek

V průběhu promítání je možné kterýkoliv právě proběhlý záběr nebo i delší část filmu opakovaně promítat. K tomu účelu slouží tlačítko (A-12), jeho stlačením až do zaaretované polohy je film zrychleně převíjen zpět.

Rychlopřevíjení se ukončí stlačením červeného STOP tlačítka (A - 11). Toto tlačítko není ve stlačené poloze aretováno, je však nutné je stlačit na celý zdvih a přidržet ve stlačené poloze až do zastavení roztočených cívek s filmem. Po uvolnění STOP tlačítka pokračuje normální promítání filmu.

Tlačítko (A - 13) slouží k rychlopřevíjení filmu vpřed: Ve stlačené poloze zůstává tlačítko (A - 12) nebo (A - 13) aretováno, uvolňují se stlačením STOP tlačítka (A - 11).

STOP tlačítko (A- 11) slouží také k ovládání statické projekce. Po dobu držení stlačeného tlačítka je promítán jeden obrázek. Promítaný obraz je nutné doostřit. Uvolněním tlačítka pokračuje normální promítání.

Nedoporučuje se promítat jeden obrázek déle než 30 vteřin. Přes filmovou dráhu promítacího přístroje je film veden přes otočné válečky, tím je film při průchodu projektorem (promítání nebo rychlopřevíjení) minimálně opotřebován.

Tlačítkem (A - 14) ovládáme zpomalenou projekci. Stlačením tlačítka je film v projektoru posouván pomaleji, tím se dosáhne časové rozložení pohybu vhodné pro pohybové studie kteréhokoliv záběru bez nutnosti předchozího nasnímání zvýšenou obrazovou frekvencí.

Druhým stisknutím tlačítka (A - 14) se funkce zpomalení vyřadí a tlačítko se vrátí do původní polohy.

» 6. Ukončení promítání a převinutí filmu

Pokud po skončeném promítání zůstane film zachycen na cívce, stačí stlačit tlačítko (A-12) a nechat film převinout přes dráhu projektoru zpět. Po dobu převíjení je vhodné vypnout žárovku vypínačem (A - 9).

Uvolní-li se konec filmu z cívky, necháme jej proběhnout projektorem a založíme do vyprázdněné cívky přímo.

POZOR! Konec filmu musí na konci promítání volně opustit cívku, nesmí být na ni pevně zakotven.

» 7. Čištění a udržování projektoru

Podmínkou dobrého obrazu je čistota projektoru a promítaných filmů. Cívky s filmem proto skladujeme v suchu a v obalech, které zabrání usazování prachu na filmu. Prachem z filmu se zanáší filmová dráha přístroje, škrábou se filmy a prachové usazeniny na funkčních plochách objektivu zhoršují obraz.

Také projektor skladujeme na suchém a bezprašném místě, nejlépe v PE sáčku. Projektor nevyžaduje velkou údržbu. Tato spočívá v občasném vyčistění filmového vodítka, filmové dráhy a vnějších ploch objektivu od prachu. Mazání projektor nevyžaduje, ve výrobě je stroj namazán trvanlivými mazadly. Samomazná ložiska projektoru a motoru jsou nasycena speciálním trvanlivým olejem T4C a nedoporučujeme je přimazávat jiným olejem. Smísení s jiným olejem může zhoršit, případně zcela narušit chod projektoru.

» 8. Čištění vodítka a filmové dráhy

Ve spodní Části krytu žárovky (A - 2) uvolníme šroub (A — 27) a kryt sejmeme odklopením jeho dolní části.

Páčku (D — 21) vykloníme směrem k žárovce uchopením za dolní a horní sešikmenou plošku, podržíme vykloněnou a vysuneme vodítko (D — 20) z přístroje.

Po vyčistění zasuneme vodítko zpět při vykloněné páčce (D - 21). Prach usazený ve filmové dráze (D - 22) odstraníme vlasovým štětcem po sejmutí průhledného víka.

Nasadíme kryt žárovky (A - 2) tak, že nejdříve nasadíme jeho horní část, přiklopíme dolní část krytu a zajistíme šroubem (A - 27) umístěným v jeho dolní části.

» 9. Čistění objektivu

Vyšroubujeme objektiv z přístroje a z obou vnějších ploch čoček odstraníme prach suchým vlasovým štětcem. Ulpělé nečistoty odstraníme opatrně měkkým hadříkem.

» 10. Výměna žárovky a trubičkové pojistky

Jestliže při běžícím projektoru a zapnutém vypínači 9 žárovka nesvítí, je vadná.

a) Výměna žárovky:

Sejmeme kryt žárovky (A - 2) popsaný v odst. 8 čistění vodítka. Uvolníme držák žárovky (D — 19), žárovku vykloníme a sejmeme patici žárovky.

Novou žárovku orientujeme tak, aby výčnělek na obvodu zrcadla zapadl do výřezu v dosedací ploše nosiče žárovky. Takto nasazenou žárovku zajistíme držákem žárovky (D - 19) a nasadíme patici na žárovku.

Jsou-li po výměně žárovky více osvětleny rohy obrazu než střed, je třeba žárovku posunout směrem od objektivu. Uvolníme šroub nosiče žárovky (D - 23), po nastavení šroub znovu zatáhneme.

Je-li naopak víc osvětlen střed obrazu než rohy, přiblížíme žárovku k objektivu.

b) Pro výměnu trubičkové pojistky sejmeme zadní kryt (E - 17) po předchozím uvolnění dvou šroubů (E - 16).

Nasazování cívek na čepy (A - 1) nebo (A - 15) si usnadníme tím, že při nasazování přidržíme stlačené STOP tlačítko (A - 11).

a d e f t

Obsluha Meos Duo

Obsluha Meos Duo

Návod, obsluha promítacího přístroje MEOS duo

» Označení ovládacích prvků

1. Přední cívkový čep
2. Kryt žárovky
3. Symbol orientace filmu
4. Ústí filmové dráhy
5. Objímka objektivu
6. Páčka výškové regulace obrazu
7. Točítko výškové regulace přístroje
8. Páčka volby formátu (S a N)
9. Vypínač motoru a žárovky
10. Regulace obrazové frekvence
11. Tlačítko STOP
12. Tlačítko převíjeni zpět
13. Tlačítko převíjení vpřed
14. Tlačítko zpomalené projekce (časové lupy)
15. Zadní cívkový čep
16. Šrouby zadního krytu
17. Zadní kryt
18. Volič sítového napětí
19. Zásuvka síťového přívodu
20. Zásuvka synchronizátoru
21. Závěs žárovky
22. Filmové vodítko
23. Držák vodítka
24. Filmová dráha
25. Hlavní pojistka přístroje - T 1.6 A/250V
26. Pojistka napájecího obvodu motoru - 2 A/250 V
27. Pojistka žárovky — 4 A/250 V
28. Redukce cívkového čepu
29. Šroub držáku žárovky
30. Šroub krytu žárovky

» Technické údaje

1. Formát filmu 8 mm Normál a 8 mm Super, změna formátu přesunutím páčky.

2. Promítací frekvence 16 - 24 obr./sec. plynulá regulace.

3. Zpomalená projekce 4 - 6 obr./sec.

4. Zpětná projekce.

5. Promítání jednotlivých obrázků (statická projekce).

6. Rychlopřevíjení filmu přes filmovou dráhu v obou směrech (zpět i vpřed) v průběhu projekce nebo mimo filmovou dráhu z cívky na cívku.

7. Kapacita cívek 120 m filmu, samočinné zakládání na navíjecí cívku.

8. Synchronizační přípojka pro připojení synchronizátoru Duo - synchron, který zajišťuje vazbu projektoru s magnetofonem.

9. Halogenová žárovka 12 V/100 W max. se studeným zrcadlem předžhavená.

10. Napájecí napětí 110, 210, 220, 230 V 50 - 60 Hz.

11. Rozměry přístroje 290 x 160 x 280 mm, d x š x v.

12. Hmotnost 7,2 kg.

» Úplnost přístroje

1. Promítací přístroj MEOS - duo s objektivem dle požadavkového listu, se žárovkou 12 V/1OO W max., univerzálním vyjímatelným vodítkem, uložený ve speciálním obalu.

2. 1ks Oddělitelná šňůra

3. 1ks Samozakládací cívka super - 120 m, typ č. 87127

4. 1ks Redukce cívky super

5. 2ks Skleněná trubičková pojistka T 1,6 A/250 V

2ks Skleněná trubičková pojistka 2 A/250 V

2ks Skleněná trubičková pojistka 4 A/250 V

6. Návod.

7. Záruční list.

» Návod k obsluze promítacího přístroje MEOS duo

Typ. č. 851 150

Promítací přístroj MEOS — duo je určen k promítání všech druhů filmů Šíře 8 mm. Volba formátu filmu se provádí přesunutím páčky na krytu žárovky.

Snadné zavedení začátku filmu do přístroje a jeho automatické zachycení na navíjecí cívce velmi usnadňuje obsluhu. Možnost rychlého převíjení filmu vpřed i vzad přes filmovou dráhu umožňuje opakované promítání nebo vyhledání požadované scény. Zpomalená projekce 4 -6 obr./sec. bez kmitání světla rozšiřuje použití přístroje.

Přístroj je určen pro amatérské a klubové účely.

» Příprava projektoru k promítání

Před připojením projektoru k elektrovodné síti zkontrolujeme nastavení voliče síťového napěti (G - 18), zda odpovídá napěti el. sítě. Pro přestavění voliče sejmeme zadní kryt (G - 17), vyšroubováním dvou šroubů (G - 16). Po nastavení voliče napětí kryt nasadíme zpět a zašroubujeme.

POZOR! Nikdy nepromítáme, ani krátkodobě, se sejmutým zadním krytem. Při provozu projektoru nesmí být bráněno přístupu a odchodu vzduchu ventilačními otvory.

Otáčením vypínače (A - 9) vpravo (ve směru hodinových ručiček) do polohy □ se uvede projektor do chodu se slabě svítící žárovkou a otočením vypínače do polohy ҉ se rozsvítí žárovka na plný výkon. Otáčením vypínače (A - 9) z polohy □ do polohy ҉provádíme tak, aby pohasnutí žárovky v mezipoloze nebylo příliš dlouhé.

Podle formátu filmu N nebo S připraveného k promítání, nastavíme péčku volby formátu (A -8) do příslušné polohy. Filmy NORMAL a SUPER se vzájemně liší velikostí obrazových políček a perforačních otvorů (obr. B).

Promítnuté obrazové okénko zaostříme otáčením objektivu (A - 5). K výškovému nastaveni přístroje slouží točítko výškové regulace (A - 7). Vypínač (A - 9) vrátíme do polohy O.

Na zadní cívkový čep (A - 15) nasadíme prázdnou samozakládací cívku. Nasazování cívek na čepy (A - 1) nebo (A - 15) si usnadníme tím, že při nasazování přidržíme stlačené „stop" tlačítko (A- 11).

» Založení a promítání filmu

Na přední cívkový čep (A - 1) nasadíme cívku s filmem tak, že perforační strana filmu je souhlasná se symbolem orientace filmu (A - 3) na horní straně krytu žárovky.

Nesouhlasí-li otvor cívky s filmem s cívkovým čepem (A - 1), nasadíme na cívkový čep redukci (A - 28), případně tuto sejmeme.

Vypínačem (A - 9) uvedeme projektor do chodu otočením vpravo do polohy □ a rovně zastřižený začátek filmu zavedeme do ústí filmové dráhy (A - 4) tak, že začne být podáván drapákem. Po průchodu projektorem se film sám zachytí na prázdnou samozakládací cívku.

Vypínač (A - 9) otočíme do polohy ҉ a doostříme obraz. Regulátorem obrazové frekvence (A - 10) nastavíme požadovanou obrazovou frekvenci. Převážně promítáme filmy obrazovou frekvenci 18 obr./sec., některé filmy vyžaduji frekvenci 24 obr. za sec. a starší amatérské filmy 16 obr./sec.

Obraz v obrazovém okénku nastavíme pohybem páčky výškové regulace obrazu (A - 6). Páčkou pohybujeme dolů nebo nahoru. Stlačením -stopa tlačítka (A - 11) se promítá jeden obrázek (statická projekce) po dobu držení stlačeného tlačítko. Staticky promítaný obraz je nutné přeostřit. Uvolněním tlačítka pokračuje normální projekce.

V průběhu promítání je možné po stlačení tlačítka (A - 12) převinout libovolnou délku filmu zpět, stlačením „stop” tlačítka (A - 11) se převíjení zastaví a znovu pokračuje normální projekce. Je tím umožněno opakované promítání potřebného záběru nebo scény, případně nedopromítnutý film vrátit zpět na cívku.

Tlačítko (A - 13) slouží k rychlopřevíjení filmu vpřed.

Ve stlačené poloze zůstává tlačítko (A - 12) nebo (A - 13) aretováno. Uvolňují se stlačením „stop“ tlačítka (A - 11).

Doporučuje se před uvolněním tlačítka (A - 11) vyčkat zastavení roztočených cívek.

Stlačením tlačítko (A - 14) ovládáme zpomalenou projekci, při níž je film v projektoru posouván 4x pomaleji. Využívá se toho pro pohybové studie apod.

První stisk tlačítka (A - 14) funkci zpomalené projekce zařadí, druhým stiskem téhož tlačítka se funkce vyřadí a tlačítko se vrátí da výchozí polohy. Regulátorem obrazové frekvence (A - 10) můžeme zpomalenou projekci stavět v mezích 4 až 6 obr./sec.

» Zpětná promítání

Vypínač (A - 9) vrátíme do polohy O a přetočíme směrem vlevo do polohy ҉.

Páčkou (A - 6) nastavíme obraz do obrazového okénka, neboť se poněkud jeho poloha změnila.

Při zpětném promítáni zůstávají funkce tlačítek, včetně směru rychlopřevíjení, dle symbolů pod tlačítky zachovány.

» Ukončení promítání a převíjení filmu

Jestliže po promítnutí filmu zůstal film ještě zachycen na cívce, stačí stlačit tlačítko (A - 12) a nechat film převinout přes stroj zpět. Po dobu převíjení je vhodné přepnout vypínač (A - 9) do polohy □. Uvolní-li se konec filmu z cívky, necháme jej proběhnout projektorem o založíme do vyprázdněné cívky přímo. Pozor! Film nesmí být na cívce pevně zakotven.

Převíjíme-li film z cívky na cívku přímo, tj. mimo filmovou dráhu přístroje ve směru zpět, ze zadní cívky (z Čepu A - 15 na čep cívky A - 1), zapínáme otočný přepínač (A - 9) vpravo. Při převíjení v opačném směru zapínáme přepínač (A -9) vlevo (směr zpětného promítání). Dosáhneme tím správné utažení převíjeného filmu bez potřeby ručně přibrzďovat odvíjenou cívku.

» Změna formátu promítaného filmu

Změnu formátu NORMAL nebo SUPER provedeme pouhým přesunutím páčky (A - 8) do příslušné polohy označené S nebo N.

Nasazení cívky s filmem SUPER na přední cívkový čep (A - 1) předpokládá použití redukce cívkového Čepu (A - 28).

» Čištění a udržování projektoru

Podmínkou dobrého obrazu je čistota projektoru, zvláště filmové dráhy a promítaných filmů. Cívky s filmem skladujeme proto v suchu o v obalech, které zabrání usazování prachu na filmu. Prachem z filmu se zanáší filmová dráha přístroje, škrábou se filmy o prachové usazeniny no funkčních plochách objektivu zhoršují obraz. Projektor skladujeme na suchém a bezprašném místě, nejlépe v sáčku z PVC. Projektor nevyžaduje velkou údržbu. Tato spočívá v občasném vyčištění filmového vodítka, filmové dráhy a vnějších ploch objektivu od prachu. Mazání projektor nevyžaduje, ve výrobě je stroj namazán trvanlivými mazadly. Samomazná ložiska projektoru a motoru jsou nasycena speciálním trvanlivým olejem T 4 C a nedoporučujeme je přimazávat. Smísení s jiným olejem může zhoršit, případně zcela narušit chod projektoru.

» Čištění vodítka a filmové dráhy

Ve spodní části krytu žárovky (A -2) uvolníme šroub (A - 30) a kryt sejmeme odklopením jeho dolní části.

Páčku (H - 23) vykloníme směrem k žárovce uchopením za dolní a horní sešikmenou plošku, podržíme vykloněnou a vysuneme vodítko (H - 22) z přístroje.

Po vyčištění zasuneme vodítko zpět při vykloněné páčce (H - 23). Prach usazený ve filmové dráze (H - 24) odstraníme vlasovým štětcem po sejmutí průhledného vika.

Nasadíme kryt žárovky (A - 2) tak, že nejdříve nasadíme jeho horní část, přikloníme dolní část krytu a zajistíme šroubem (A - 30) umístěným v jeho dolní části.

» Čištění objektivu

Vyšroubujeme objektiv z přístroje a z obou vnějších ploch čoček odstraníme prach suchým vlasovým štětcem. Ulpělé nečistoty odstraníme opatrně měkkým hadříkem.

» Výměna žárovky a pojistky

Jestliže při běžícím projektoru a zapnutém přepínači (A - 9) v poloze □ nesvíti žárovka, je vadná tavná pojistka (E - 27). Nesvítí-li žárovka ani v poloze přepínače ҉, je pravděpodobně vadná žárovka.

» Výměna žárovky

Sejmeme kryt žárovky (A - 2) - popsaný v odstavci čištění vodítka. Uvolníme závěs žárovky (H - 21), žárovku vykloníme a sejmeme objímku žárovky.

Novou žárovku orientujeme tak, aby výčnělek na obvodu zrcadla zapadl do výřezu v dosedací ploše držáku žárovky. Takto nasazenou žárovku zajistíme závěsem žárovky (A - 21) a nasadíme objímku na žárovku. Jsou-li po výměně žárovky víc osvětleny rohy obrazu než střed, je třeba žárovku posunout směrem od objektivu. Uvolníme šroub držáku žárovky (H - 29) po nastavení šroub znovu zatáhneme. Je-li naopak víc osvětlen střed obrazu než rohy, přiblížíme žárovku k objektivu.

» Výměna pojistky

Pro výměnu trubičkové pojistky dané hodnoty sejmeme zadní kryt (G - 17) po předchozím uvolnění obou šroubů (G - 16).

Upozornění! Při jakékoliv manipulaci uvnitř projektoru se sejmutým zadním krytem, nesmí být projektor připojen k elektrovodné síti.

a e g h t

Obsluha Meonet

Obsluha Meonet

Návod, obsluha prohlížečky 8mm filmu Meonet Compact S

Meonet compact S má proti dosud vyráběným typům těchto přístrojů několik předností.

Je moderní, výkonný, skladný a jednoduchý v obsluze. Nová konstrukce přístroje zaručuje snadnější manipulaci s filmem, kvalitní obraz a chrání mechanismus a optiku před prachem.

01

» Popis přístroje

1    Závěr víka
2    Víko
3    Sklopná matnice
4    Výklopná ramena
5    Unášecí čepy cívek
6    Převíjecí klička
7    Přepínací páčka
8    Značkovač filmu
9    Točítko ostření
10    Kryt prosvětlovací žárovky
11    Prosvětlovací žárovka
12    Vodící dráha filmu
13    Kryt elektrické pojistky
14    Otvor pro zástrčku elektrické šňůry
15    Šroub lampy

» Funkce přístroje

02

Plynulý pohyb filmu je opticky vyrovnáván otočným hranolem a obraz je zadní projekcí promítán na matnici.

Přepínač má dvě polohy vyznačené na ovládacím panelu.

• Označení REFLEX

transportér je spolu s vodícím válečkem v záběru.

• Označení TRANSPORT

transportér a vodící váleček jsou mimo záběr, film se volně přetáčí z cívky na cívku.

MEONET COMPACT S má sklopnou matnici; po uzavření víka je kompletně uzavřen.

Výhoda nové konstrukce pohonu přístroje proti dosud vyráběným typům spočívá v tom, že převíjecí klička pohání transportér, který unáší filmový pás. Na film působí rovnoměrný tah a nezáleží na velikosti průměru navinutého filmu na cívkách.

03a
03b

MEONET COMPACT S má velmi jednoduché zakládání filmového pásu do drážky.

Na spodní části přístroje jsou umístěna dvě výklopná ramena s unášecími čepy cívek.

Film založte do vodící dráhy přístroje (12) tak, aby perforace byla dole a emulze filmového pásu k žárovce (11).

Nyní je přístroj připraven k převíjení filmu. Pohyb filmového pásu lze v kterékoliv poloze zastavit nebo film převíjet zpět otáčením převíjecí kličky (6) doleva. Při převíjení filmu a jeho zastavení může dojít k rozvinutí z odvíjecí cívky. Rychlým přesunutím kličky (6) do protisměru zabrzdíte spojku odvíjecí cívky a filmový pás Vám zůstane na cívce.

» Obsluha přístroje

04

Zmáčkněte závěr víka (1) a tahem nahoru otevřete víko přístroje (2). Matnice se automaticky vyklopí.

Přepínací páčku (7) nastavte proti označení TRANSPORT. Připojte elektrickou šňůru a zástrčku zasuňte do zásuvky.(14), tím se rozsvítí žárovka.

Vyklopte ramena (4) a na levý unášecí čep (5) nasaďte cívku s filmovým materiálem, na pravý prázdnou.

05

Nastavíte-li přepínací páčku (7) proti označení REFLEX. transportér unáší filmový pás. Otáčením převíjecí kličky (6) je obraz v pohybu promítán na matnici.

Ostrost obrazu lze seřídit točítkem ostření (9).

Dělící rovinu není třeba seřizovat.

Filmová pole určená k vystřižení označte tak, že posunete zvolený obraz o dvě pole a značkovač (8) stisknete směrem k filmové dráze.

» Výměna žárovky

06a

06b

06c

Kryt žárovky (10) mírně přitlačte a posuňte směrem od kličky. Zvedněte jej a povolte šroub žárovky (15) pootočením doleva. Objímku žárovky posuňte doprava, nahoru a vyjměte z vedení držák žárovky asi 2 cm nad panel přístroje. Žárovku pootočte s mírným přítlakem doleva a vytáhněte. Po výměně žárovky zasuňte držák do vedení a seřiďte světelný tok pohybem v příčném a podélném směru tak, aby byl obraz stejnoměrně prosvětlen. Zajistěte šroubem žárovku (15) a přiklopte kryt žárovky (10).

» Výměna pojistky

07a

07b

Vyšroubujte kryt pojistky (13) a vadnou pojistku vyměníte.

» Ošetřování přístroje

08

S prohlížecím přístrojem Meonet Compact S je nutno zacházet jako s každým jiným optickým přístrojem. Chraňte jej před prachem, vlhkem a prudkými nárazy.

Vyvarujte se neodborných zásahů a v případě poruchy vašeho přístroje se obraťte na odborníky v opravnách.

» Technická data

Matnice 96 x 72 mm (Fresnel)
Převíjecí cívky do 120 m
Síťové napětí 220 V
Žárovka 6V / 10W
Patice žárovky Ba 15 S
Pojistka 0,1 A
Rozměry 103 x 150 x 290 mm
Váha 2,5 kg

Obsluha Lepičky 8mm filmu

Obsluha Lepičky 8mm filmu

LEPIČKA SUPER - STANDARD 8

00

S lepičkou Super-Standard 8 lze lepit film šíře 8 mm, a to jak filmový formát Super, tak Standard.

Přepínač má dvě polohy vyznačené na ovládacím panelu.

Slepka je provedena tak, že část filmového pásu je upravena do klínu asi 4°, což má za následek snížení nepříznivého překrytí obou slepovaných pásů. Lepička je opatřena speciálním pilníkem na odstranění emulze slepované části filmového pásu.

» Postup lepení filmového pásu formátu Super je následující

01

Na kolíky umístěné blíže k otočné části levého křídla nasadíme film emulzí nahoru (obr. 1), zajistíme pohyblivým křídlem a přiklopíme držák pilníku k filmovému pásu. Mírným přitlačením a asi 6 – 15 pohyby kolmo na délku založeného filmu provedeme klínové odstranění emulze.

Druhou část filmu založíme mezi pravá křídla postavená ve svislé poloze na kolíky umístěné blíže k otočné části křídel.

Po založení obou filmových pásů a odstranění emulze naneseme na očištěnou část filmu lepidlo tak, aby byla pokryta tenkou vrstvou celá plocha. Výhodné je též nanést lepidlo i na příslušné místo druhého filmového pásu uchyceného ve svislých křídlech. Sklopením obou pravých křídel současně přestřihneme přebytečné konce filmu.

Dostatečný přítlak filmu ve slepované části zajišťují dva pružné zámky. Asi za 15 vteřin můžeme křídla rozevřít a z místa slepení odstranit nožíkem přebytečné lepidlo. Slepený filmový pás vyjmeme.

» Postup lepení filmového pásu formátu Standard 8

02

Postupujeme stejně s tím, že filmový pás zakládáme kolíky na vzdálenější od otočné části křídel (II, III, IV).

Dobře provedená slepka nemá při projekci rušit obraz. Po několika slepkách získáte praxi a přístroj, který byl ve výrobním závodě pečlivě přezkoušen, bude Vám sloužit při práci k Vaší plné spokojenosti.

Obsluha Lepičky 8 a 16mm filmu

Obsluha Lepičky 8 a 16mm filmu

LEPIČKA TRIMAT 8 a 16mm filmu

» NÁVOD K POUŽITÍ

Lepička TRIMAT slouží k lepení všech tří druhů úzkých filmů: Normal 8, Super 8 a 16 mm (nezvukových i zvukových). Práce s lepičkou TRIMAT je jednoduchá, neboť ke slepení filmu postačí pouze pět snadných úkonů.

01

1. Stiskneme zámek, nadzvedneme pravou dvojici křidélek a levé horní křidélko; lepička je připravena k lepení.

2. První část filmu založíme na vodicí kolíčky mezi levou dvojici křídlových nožů matnou stranou (emulzí) vzhůru; zámek zadrží křidélka v pracovní poloze.

3. Mezi odklopená křidélka pravé strany založíme druhou část filmu odvrácenou emulzní stranou (lesklou) k sobě.

4. Několikerým posuvem přitisknutého škrabátka odstraníme z filmu v místě lepeni želatinovou vrstvu. Škrabátko se vrátí do původní polohy samočinně. Prach Odstraníme štětcem.

5. Oškrabané místo lehce natřeme filmovým lepidlem a necháme je asi 10 sekund zaschnout, aby se film slabě naleptal. Proužek filmu natřeme opět lepidlem a pravou dvojici křidélek přivřeme. Tím se oba konce filmu správně a přesně zastřihnou, položí na sebe a zámek obstará jejich stlačení a slepení. Levé horní křidélko ihned nadzvedneme. Asi po dvou minutách opatrně sejmeme film z kolíčků levého dolního křidélka, stlačíme zámek a uvolníme film z pravé dvojice křidélek. Při lepení nenanášíme lepidla příliš mnoho, aby při stisknutí nebylo vytlačeno a neporušilo tak obraz v okolí lepeného místa.

Uvedený způsob lepení je vhodný jen pro rychlé slepení (při přetržení filmu během promítání nebo při montáži). Pro trvanlivé slepky doporučujeme druhý, náročnější způsob lepení, s oškrabáním obou konců filmu.

02

1. Lepičku otevřeme stiskem zámku.

2. Na kolíčky obou křidélek založíme filmy a zastřihneme je (jako při prvním způsobu lepení).

3. Na levém křidélku oškrabeme postupně levou půlku filmu z matné strany (jako při prvním způsobu lepení). Poté založíme na tytéž kolíčky druhou, tj. pravou část filmu odvrácenou emulzní stranou nahoru a znovu oškrabeme; tentokrát stačí méně. Jde o to, aby se odstranily nečistoty či ochranná vrstva, bránící účinkům lepidla.

4. Obě poloviny filmu založíme nyní nazpět na příslušné kolíčky a přiklopíme krycími křidélky. Prach z filmu odstraníme suchým štětcem.

5. Obě Oškrabané části potřeme stejnoměrně filmovým lepidlem a necháme asi 20 – 30 sekund působit. Nato potřeme znovu čerstvým lepidlem a ihned spojíme. Levé horní křidélko ihned nadzvedneme. Asi po 2 minutách je slepka hotova. Film opatrně sejmeme z kolíčků levého dolního křidélka, stlačíme zámek a uvolníme film z pravé dvojice křidélek. Podle potřeby začistíme okraje filmu a perforační otvory (např. pilníčkem).

Takto provedené slepky Jsou pevnější, trvanlivější a také lépe procházejí projektorem, neboť jsou tenčí.

POZOR! U lepičky se základní deskou z umělé hmoty dbejte na to, aby základní deska nebyla znečištěna lepidlem.

Celková konstrukce lepičky TRIMAT zaručuje přesnost šířky oškrabaného proužku jednoho konce filmu, která je shodná s délkou překrytí obou konců. Nevzniknou proto na slepkách průhledné proužky, které by při promítání působily rušivě.

U lepičky TRIMAT jsou nože k sobě přitisknuty jen v okamžiku řezu, což značně zvyšuje životnost lepičky.

Svým provedením a účelným tvarem uspokojí náročné pracovníky, a proto je vhodnou pomůckou nejen pro všechny amatéry a kluby, ale také pro filmové laboratoře, půjčovny filmů a pro promítače v kinech pro úzký film.

03

Systém souborů

Systém souborů

Systém souborů FAT32, NTFS nebo exFAT

Windows v současné době podporuje tři druhy souborových systémů a to FAT32, NTFS a exFAT. Pojďme si je nyní krátce popsat.

» FAT32

FAT32 je starší souborový systém vyvinutý ve Windows 95, kde nahradil starší FAT16, který se používal ještě u MS-DOS. Většina flash disků, které si koupíte, jsou automaticky naformátovány ve FAT32. Žádný operační systém by s ním tedy neměl mít problém.

Samozřejmě jeho stáří má určitá omezení. Když vznikal tak se nastavily určité limity, které už dnes dokážeme snadno překročit. Například maximální velikost souboru na FAT32 může být 4 GB. Velikost oddílu je limitována 8 TB.

Závěrem:

FAT32 je standardní souborový systém využívaný běžnými USB zařízeními, ale je bohužel citelně omezen velikosti 4 GB.

» NTFS

NTFS bývá většinou přednastaven pro pevné disky, zvláště interní. Důvodem je, že z něj umí číst jen operační systém Windows (od verze XP), takže dávat jej na externí disk není dobrý nápad. Najdou se i výjimky jako Mac OS X umí z NTFS číst ale už ne ukládat. Některé distribuce Linux zvládnou obojí, ale spoléhat na to nemůžeme.

Windows automaticky naformátuje disk, na který jej chcete nainstalovat na formát NTFS. Na omezení NTFS v současné době nedosáhnete, protože jsou nastaveny velmi vysoko. Oproti FAT32 a exFAT umí NTFS podporu oprávnění k souborům a vede si zápis o změnách do souborů. Pro chod Windows potřebujete NTFS. Maximální velikost souboru 16 TB.

Závěrem:

NTFS je souborový systém používaný systémem Windows a má mnoho výhod, ale nedoporučujeme dávat tento systém na flash disk, protože je málo kompatibilní.

» exFAT

exFAT je modernější verze FAT32. Přišel v roce 2006 a Microsoft jej navrhl speciálně pro externí média jako je flash disk. Na rozdíl od NTFS je jednodušší, chybí mu některé vlastnosti NTFS. Prostě ideálně na přenos souborů. Oproti FAT32 nenarazíte momentálně na nějaká omezení, protože jeho maximální velikost souboru je 16 EB.

exFAT je rozšířenější než NTFS. Podporu najdete u Max OSX i většiny Linuxových distribucí, případně si podporu stáhnete a nainstalujete. Využijete jej hlavně tam, kde FAT32 nestačí a nepotřebujte NTFS.

Závěrem:

Nová generace USB zařízení a SD karet (jako například SDXC), které vyžadují vyšší kapacity a vyšší přenosové rychlosti.

» Výběr souborového systému

Z informací, které jsme Vám předestřeli se nabízí, že nejvhodnější pro digitalizaci velkých souborů na Flash disky (USB) je souborový systém exFAT. Jednoduše je rychlý, kompatibilní a lze na něj uložit velké soubory. Z našich zkušeností ovšem musíme konstatovat, že stále ukládáme v systému NTFS, protože se občas setkáváme s tím, že systém exFAT bohužel nenačtou některé (i nové) televize.

» Změna souborového systému

UPOZORNĚNÍ

Tato změna vždy vyžaduje formátování disku. To znamená, že pokud máte na disku nějaká data, musíte si je předem zálohovat na jiný disk. Všechna data při změně souborového systému budou na disku smazána.

Většina flash disků je dnes formátovaná standardně na souborový systém FAT32 a proto si ukážeme, jak můžete změnit tento systém na exFAT.

Kliknout na „tento počítač“ a vybrat disk na kterém chcete změnit souborový systém a kliknout na něho pravým tlačítkem myši.

1

Z nabídky kliknout na „Formátovat“.

2

Zvolte požadovaný „Systém souborů“a kliknout dole na „Spustit“.

3

Nyní ještě upozornění, že na disku budou smazána všechna data.

4

Poslední okno potvrdí dokončení formátování.

5

Kliknutím na tlačítko „OK“ je systém souborů změněny na exFAT.

nahoru