Jak točit domácí video

Jak točit domácí video

Natáčení domácího videa může být zábavné a snadné, pokud víte, jak na to. Zde je několik kroků, které Vám mohou pomoci při natáčení domácího videa:

Než začnete natáčet, určete si téma svého videa. Může se jednat o cokoliv, co Vás baví, například cestování, vaření, zahradničení, hraní na hudební nástroj nebo jinou aktivitu.

Pokud nemáte k dispozici profesionální kameru, můžete použít kameru v mobilním telefonu nebo v kameře, která je součástí Vašeho notebooku nebo tabletu.

Zvolte vhodné prostředí, kde budete natáčet. Mělo by být dobře osvětlené a příjemné pro oko. Mějte také na paměti, že pozadí videa by mělo být jednoduché a nenarušené, aby se zaměření diváka soustředilo na Vás a na téma videa. Při natáčení dbejte na pár zásadních pravidel:

- Natáčejte krátké cca 5 až 10 vteřinové sekvence, aby záběry nepůsobily zdlouhavě. Důležité záběry mohou být i delší.

- Dejte si pozor při natáčení, abyste netočili proti slunci a v místnostech netočte proti oknu. Vždy se snažte mít zdroj světla nejlépe za sebou popř. vedle sebe.

- S kamerou nikoho nehledejte. Kameru vypněte, pohledem najděte co potřebujete, nastavte kameru a spusťte.

- Nikdy s kamerou rychle nepohybujte. Takový záznam je nejen rozmazaný, ale na diváka by mohla působit nepříjemně. Pokud už potřebujete točit pohledy, pak panoramu natáčejte plynule a pomalu.

- Natáčejte bez zbytečných nepodstatných míst, pokud nechcete zachytit i krajinu. Pokud se chcete zaměřit na určitou činnost, nebojte se jít i do detailu.

- Nezapomeňte na zlatý řez

Použijte stativ pro kameru, aby se zabránilo třesu a neklidu během natáčení. Pokud nemáte stativ, můžete použít stabilizátor nebo si kameru opřít o pevný předmět, jako je stůl nebo stojan.

Zvolte správný úhel záběru pro každou scénu videa. Pokud natáčíte vaření, můžete například použít nadhled nebo blízký záběr. Pokud natáčíte cestování, zvolte záběry z různých úhlů, aby se divák mohl cítit jako součást Vaší cesty.

Mluvte pomalu a srozumitelně, aby bylo Vaše sdělení srozumitelné. Pokud hovoříte příliš rychle nebo nesrozumitelně, divák by mohl ztratit zájem o Vaše video.

Kvalitní zvuk je důležitý pro každé video. Zkontrolujte, zda je zvuk z Vaší kamery dostatečně hlasitý a jasný. Pokud ne, můžete použít externí mikrofon, aby byl zvuk lepší.

nahoru