Obsluha Lepičky 8 a 16mm filmu

LEPIČKA TRIMAT 8 a 16mm filmu

» NÁVOD K POUŽITÍ

Lepička TRIMAT slouží k lepení všech tří druhů úzkých filmů: Normal 8, Super 8 a 16 mm (nezvukových i zvukových). Práce s lepičkou TRIMAT je jednoduchá, neboť ke slepení filmu postačí pouze pět snadných úkonů.

01

1. Stiskneme zámek, nadzvedneme pravou dvojici křidélek a levé horní křidélko; lepička je připravena k lepení.

2. První část filmu založíme na vodicí kolíčky mezi levou dvojici křídlových nožů matnou stranou (emulzí) vzhůru; zámek zadrží křidélka v pracovní poloze.

3. Mezi odklopená křidélka pravé strany založíme druhou část filmu odvrácenou emulzní stranou (lesklou) k sobě.

4. Několikerým posuvem přitisknutého škrabátka odstraníme z filmu v místě lepeni želatinovou vrstvu. Škrabátko se vrátí do původní polohy samočinně. Prach Odstraníme štětcem.

5. Oškrabané místo lehce natřeme filmovým lepidlem a necháme je asi 10 sekund zaschnout, aby se film slabě naleptal. Proužek filmu natřeme opět lepidlem a pravou dvojici křidélek přivřeme. Tím se oba konce filmu správně a přesně zastřihnou, položí na sebe a zámek obstará jejich stlačení a slepení. Levé horní křidélko ihned nadzvedneme. Asi po dvou minutách opatrně sejmeme film z kolíčků levého dolního křidélka, stlačíme zámek a uvolníme film z pravé dvojice křidélek. Při lepení nenanášíme lepidla příliš mnoho, aby při stisknutí nebylo vytlačeno a neporušilo tak obraz v okolí lepeného místa.

Uvedený způsob lepení je vhodný jen pro rychlé slepení (při přetržení filmu během promítání nebo při montáži). Pro trvanlivé slepky doporučujeme druhý, náročnější způsob lepení, s oškrabáním obou konců filmu.

02

1. Lepičku otevřeme stiskem zámku.

2. Na kolíčky obou křidélek založíme filmy a zastřihneme je (jako při prvním způsobu lepení).

3. Na levém křidélku oškrabeme postupně levou půlku filmu z matné strany (jako při prvním způsobu lepení). Poté založíme na tytéž kolíčky druhou, tj. pravou část filmu odvrácenou emulzní stranou nahoru a znovu oškrabeme; tentokrát stačí méně. Jde o to, aby se odstranily nečistoty či ochranná vrstva, bránící účinkům lepidla.

4. Obě poloviny filmu založíme nyní nazpět na příslušné kolíčky a přiklopíme krycími křidélky. Prach z filmu odstraníme suchým štětcem.

5. Obě Oškrabané části potřeme stejnoměrně filmovým lepidlem a necháme asi 20 – 30 sekund působit. Nato potřeme znovu čerstvým lepidlem a ihned spojíme. Levé horní křidélko ihned nadzvedneme. Asi po 2 minutách je slepka hotova. Film opatrně sejmeme z kolíčků levého dolního křidélka, stlačíme zámek a uvolníme film z pravé dvojice křidélek. Podle potřeby začistíme okraje filmu a perforační otvory (např. pilníčkem).

Takto provedené slepky Jsou pevnější, trvanlivější a také lépe procházejí projektorem, neboť jsou tenčí.

POZOR! U lepičky se základní deskou z umělé hmoty dbejte na to, aby základní deska nebyla znečištěna lepidlem.

Celková konstrukce lepičky TRIMAT zaručuje přesnost šířky oškrabaného proužku jednoho konce filmu, která je shodná s délkou překrytí obou konců. Nevzniknou proto na slepkách průhledné proužky, které by při promítání působily rušivě.

U lepičky TRIMAT jsou nože k sobě přitisknuty jen v okamžiku řezu, což značně zvyšuje životnost lepičky.

Svým provedením a účelným tvarem uspokojí náročné pracovníky, a proto je vhodnou pomůckou nejen pro všechny amatéry a kluby, ale také pro filmové laboratoře, půjčovny filmů a pro promítače v kinech pro úzký film.

03
Zápůjčka

Máte možnost si u nás prohlížečku na 8mm film zapůjčit.

Meonet compact S
Meonet compact S
Digitalizace 8mm filmu

Máte také možnost starou promítačku odstavit a nechat si celuloidové filmy digitalizovat. Pak se můžete na filmy dívat v pohodlí domova na televizi nebo počítač.

Digitalizace 8mm filmu
nahoru