Výměna gumiček Meolux 2

Návod na výměnu gumiček v promítačce Meolux 2

• 1

Otočte promítačku Meolux 2 zadní části k sobě. Odmontujte šroub na obrázku označený šipkou a tahem k sobě odstraňte zadní kryt.

Krok 1

• 2

Máte-li ještě nějakou starou gumičku v promítačce, pak ji odstraňte. Promítačka Meolux 2 má dvě gumičky. První vede od motoru a druhá vede ke kotouči přes tři řemenice. Podle materiálů staré gumičky buď změknou a jsou jak plastelína nebo naopak ztvrdnou a lámou se. Pokud je gumička pouze vytahaná, pak ji sundejte z řemenic. Nejdříve sundejte delší gumičku, která je vpravo nahoře na třech řemenicích. V každém případě musíte, po odstranění gumiček, řemenice dobře vyčistit od případných nečistot a následně odmastit nejlépe nějakým vhodným prostředkem.

Krok 2

• 3

Nyní si vezměte nové gumičky, konkrétně tu malou ze dvou (na motor) a natáhněte ji z pravé strany na řemenici znázorněnou na obrázku. Tady je nutné znát, v jaké frekvenci byl natočen Váš celuloidový film. Na levou stranu řemenice nasaďte gumičku v případě, že frekvence filmu je 25 snímků / vteřinu a na střed pak filmy s frekvencí 18 snímků / vteřinu.

Krok 3

• 4

Následně natáhněte tutéž malou gumičku na dolní řemenici, která je přichycena k motoru promítačky viz obrázek.

Krok 4

• 5

Zbylá delší gumička slouží pro navíjení kotouče. Nasazovat ji začneme opět na stejné řemenici zprava tentokrát na pravou stranu, kde je řemenice o poznání menší viz obrázek.

Krok 5

• 6

Dlouhou gumičku zvedneme směrem nahoru a překlopíme ji přes řemenice, která je nad ní tak, aby se nekřížila - viz obrázek.

Krok 6

• 7

Nakonec tuto gumičku natáhneme na řemenici vpravo za zdrojem - viz obrázek. Tady je důležité, aby gumička blíže vám byla na řemenici z vrchu a zadní část ze spodu.

Krok 7

• 8

Nyní máte obě gumičky nasazené a promítačka by se měla rozběhnout. Po těch letech utrpěla také mechanika a hlavně vyschla plsť, která maže vačku posunu filmu v promítačce. Zde je třeba minimálně napustit plsť (zelená) vhodným mazacím olejem.

Krok 8

• 9

Pokud promítačka již rozhýbala posun filmu i osu pro návin kotoučů a zároveň již není slyšet vrzání a skřípání, můžete zahájit složení promítačky. Tady můžete postupovat zpětně podle kroků 1 a namontovat zadní kryt promítačky.

nahoru