Systém souborů

Systém souborů FAT32, NTFS nebo exFAT

Windows v současné době podporuje tři druhy souborových systémů a to FAT32, NTFS a exFAT. Pojďme si je nyní krátce popsat.

» FAT32

FAT32 je starší souborový systém vyvinutý ve Windows 95, kde nahradil starší FAT16, který se používal ještě u MS-DOS. Většina flash disků, které si koupíte, jsou automaticky naformátovány ve FAT32. Žádný operační systém by s ním tedy neměl mít problém.

Samozřejmě jeho stáří má určitá omezení. Když vznikal tak se nastavily určité limity, které už dnes dokážeme snadno překročit. Například maximální velikost souboru na FAT32 může být 4 GB. Velikost oddílu je limitována 8 TB.

Závěrem:

FAT32 je standardní souborový systém využívaný běžnými USB zařízeními, ale je bohužel citelně omezen velikosti 4 GB.

» NTFS

NTFS bývá většinou přednastaven pro pevné disky, zvláště interní. Důvodem je, že z něj umí číst jen operační systém Windows (od verze XP), takže dávat jej na externí disk není dobrý nápad. Najdou se i výjimky jako Mac OS X umí z NTFS číst ale už ne ukládat. Některé distribuce Linux zvládnou obojí, ale spoléhat na to nemůžeme.

Windows automaticky naformátuje disk, na který jej chcete nainstalovat na formát NTFS. Na omezení NTFS v současné době nedosáhnete, protože jsou nastaveny velmi vysoko. Oproti FAT32 a exFAT umí NTFS podporu oprávnění k souborům a vede si zápis o změnách do souborů. Pro chod Windows potřebujete NTFS. Maximální velikost souboru 16 TB.

Závěrem:

NTFS je souborový systém používaný systémem Windows a má mnoho výhod, ale nedoporučujeme dávat tento systém na flash disk, protože je málo kompatibilní.

» exFAT

exFAT je modernější verze FAT32. Přišel v roce 2006 a Microsoft jej navrhl speciálně pro externí média jako je flash disk. Na rozdíl od NTFS je jednodušší, chybí mu některé vlastnosti NTFS. Prostě ideálně na přenos souborů. Oproti FAT32 nenarazíte momentálně na nějaká omezení, protože jeho maximální velikost souboru je 16 EB.

exFAT je rozšířenější než NTFS. Podporu najdete u Max OSX i většiny Linuxových distribucí, případně si podporu stáhnete a nainstalujete. Využijete jej hlavně tam, kde FAT32 nestačí a nepotřebujte NTFS.

Závěrem:

Nová generace USB zařízení a SD karet (jako například SDXC), které vyžadují vyšší kapacity a vyšší přenosové rychlosti.

» Výběr souborového systému

Z informací, které jsme Vám předestřeli se nabízí, že nejvhodnější pro digitalizaci velkých souborů na Flash disky (USB) je souborový systém exFAT. Jednoduše je rychlý, kompatibilní a lze na něj uložit velké soubory. Z našich zkušeností ovšem musíme konstatovat, že stále ukládáme v systému NTFS, protože se občas setkáváme s tím, že systém exFAT bohužel nenačtou některé (i nové) televize.

» Změna souborového systému

UPOZORNĚNÍ

Tato změna vždy vyžaduje formátování disku. To znamená, že pokud máte na disku nějaká data, musíte si je předem zálohovat na jiný disk. Všechna data při změně souborového systému budou na disku smazána.

Většina flash disků je dnes formátovaná standardně na souborový systém FAT32 a proto si ukážeme, jak můžete změnit tento systém na exFAT.

Kliknout na „tento počítač“ a vybrat disk na kterém chcete změnit souborový systém a kliknout na něho pravým tlačítkem myši.

1

Z nabídky kliknout na „Formátovat“.

2

Zvolte požadovaný „Systém souborů“a kliknout dole na „Spustit“.

3

Nyní ještě upozornění, že na disku budou smazána všechna data.

4

Poslední okno potvrdí dokončení formátování.

5

Kliknutím na tlačítko „OK“ je systém souborů změněny na exFAT.

nahoru